Wiadomości z Chorzowa

Kupno czy wynajem nieruchomości - co bardziej się opłaca?

  • Dodano: 2020-02-17 09:15, aktualizacja: 2021-08-09 10:36

Dla każdej osoby stojącej przed wyborem swojego miejsca do życia pojawia się nie lada dylemat. Z jednej strony zastanawiamy się nad tym, czy lepiej będzie wziąć na kredyt i kupić mieszkanie, z drugiej zaś, czy bardziej nie opłaca się wynajem. Pytanie to budzi wciąż wiele emocji i tematów do rozmów. Znajdziemy zwolenników mieszkania na własność i spłacania kredytu, ale również i takich, którzy są zdania, że wynajem to dużo lepsze rozwiązanie. Jak jest naprawdę? Czy można określić, jaka opcja okaże się być lepsza, korzystniejsza, bardziej opłacalna?

Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na to, co stanowi lepszy wybór, gdyż wszystko uzależnione jest od wielu czynników. To, co dla jednej osoby okaże się być dobrym wyborem, dla innej może być totalnie złą opcją. Wpływ na podjęcie dobrej decyzji ma między innymi sytuacja zawodowa i rodzinna danej osoby, jej potrzeby, to co planuje robić w przyszłości. Nie bez znaczenia ma także umiejętność planowania finansów i radzenia sobie z nimi czy na przykład sposób na życie, jaki chcemy obrać. Co więcej, istotne znaczenie ma także sam rynek nieruchomości. To jak wyglądają ceny kredytów, jak wygląda koniunktura gospodarcza, prognozy demograficzne i inne, niezwykle istotne elementy. Najważniejsze jest to, by postawić na rozwiązanie, które właśnie dla nas okaże się być najlepsze. Rynek pełen jest ofert, które obejmują zarówno sprzedaż nieruchomości http://inhouse.szczecin.pl/, jak również i sam wynajem. My sami stojąc przed wyborem, musimy wziąć wszelkie za i przeciw, musimy pomyśleć perspektywistycznie i w konsekwencji dokonać takiego wyboru, który będzie najlepszy.

Wzięcie kredytu na nieruchomość czy wynajem

Jeśli chcemy kupić mieszkanie na własność, a nie mamy swoich oszczędności, konieczne jest wzięcie kredytu hipotecznego. W takich przypadkach zazwyczaj musimy postawić na bardzo wysoki kredyt, tak, aby kupić nieruchomość i jeszcze ją wykończyć według naszych standardów. Wszystko wydaje się być piękne, bo w końcu przecież mamy miejsce, o jakim zawsze marzyliśmy. Jeśli jednak wydaliśmy wszystkie nasze oszczędności, a do tego dostaliśmy kredyt wyczerpując w pełni naszą zdolność kredytową, w takich przypadkach nie mamy żadnego pola manewru i w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji, możemy tak naprawdę stracić wszystko. Z drugiej strony, kto nie ryzykuje ten nic nie ma okazuje się tutaj być także jak najbardziej trafne. Myśląc jedynie przyszłościowo, możemy stać w miejscu całe życie.

Jeśli chodzi o wynajem, faktem jest, że płacimy co miesiąc duże pieniądze, a tak naprawdę nic z tego nie mamy. Nie oznacza to jednak, że taka opcja nie stanowi lepszego rozwiązania lub że jest ona gorszym wyborem. Na taki wybór często decydują się studenci lub osoby młode, które nie zakładają rodziny, ale mają pracę i chcą być samodzielne. Nie skupiają się na jednym miejscu, bo nie wiedzą, co będą robić za miesiąc, za rok, czy za pięć lat.

Zakup nieruchomości - plusy i minusy

Każde rozwiązanie, każda podjęta przez nas decyzja ma swoje plusy i minusy. W zależności od tego, co bardziej nam odpowiada, takiego też wyboru dokonujemy. Jeśli chodzi o pozytywne strony wzięcia nieruchomości na kredyt pod własność - spełnienie marzeń o własnej przestrzeni. Wielu z nas marzy bowiem o tym, by mieć coś swojego, coś, co urządzi według własnych wizji, coś, do czego będzie mógł wracać nazywając to swoim miejscem do życia. Co więcej, zakup nieruchomości to dobra inwestycja, bo jak wiemy ceny wciąż idą w górę i to, co dziś jest warte 400 000 złotych, niedługo może być warte 500 000 złotych. Jeśli wybierzemy dobry obiekt, a rynek nieruchomości nie będzie szwankował, nawet własne M może dać nam możliwość zarobku. Własne mieszkanie to także budowanie przyszłości dla swoich dzieci czy wnuków. Jeśli na starość pozostawimy coś po sobie, następne pokolenia będą miały łatwiejszy start, niż zaczynanie od nowa. Jeśli chodzi o minusy, mamy duży kredyt, który trzeba spłacić. Podwinięcie się nogi czy nawet chwilowa gorsza sytuacja materialna mogą spowodować, że nagle stracimy tak naprawdę wszystko. Minusem jest też to, że mając już ten dom czy to mieszkanie, w większości przypadków osiedlamy się w jednym miejscu i już nie planujemy w życiu zupełnie żadnych zmian.

Wynajem nieruchomości - plusy i minusy

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, plusem jest napewno to, że nie jesteśmy przywiązani do jednego miejsca. Możemy zmieniać adresy, możemy wyjeżdżać, podróżować, próbować różnych rzeczy, a żadne mieszkanie czy dom nie trzyma nas w tym konkretnym miejscu na stałe. Minusem z kolei jest to, że płacimy duże pieniądze i nabijemy kieszeń właściciela, a sami z tego nic nie mamy. Co więcej, mieszkając u kogoś, nie możemy sami podejmować wielu decyzji, bo jesteśmy na czyjejś głowie.

Trudno jest jednoznacznie określić, co będzie lepsze. Rynek oferujący sprzedaż nieruchomości https://www.chrzaszcz.com.pl/jakie-nieruchomosci-najczesciej-kupuja-polacy/ jest pewien, że zdecydowanie lepiej jest budować własny kapitał, niż wydawać pieniądze i być z niczym. My też jesteśmy tego zdania, aczkolwiek zawsze pamiętajmy o tym, by dopasowywać daną decyzję do naszej sytuacji życiowej, naszych potrzeb i planów na przyszłość.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.