Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Kupno używanego samochodu a wysokość OC

  • Dodano: 2019-04-25 07:00, aktualizacja: 2019-04-25 07:14

Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe zawsze - niezależnie od tego, czy nabywasz auto używane, czy prosto z salonu. Warto jednak pamiętać, że pochodzenie Twojego pojazdu może mieć znaczący wpływ na wysokość koniecznej do zapłacenia składki OC. Sprawdź, jakie parametry są istotne przy jej wyliczaniu!

Co wpływa na wysokość składki OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne - musi je posiadać każdy właściciel samochodu, a jego brak wiąże się z poniesieniem kary finansowej. Zadaniem OC jest ochrona Twoich finansów. Jeśli spowodujesz wypadek, zamiast Ciebie odszkodowanie wypłaci Twój ubezpieczyciel.

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie i zawsze taki sam, więc podczas wyboru firmy ubezpieczeniowej możesz kierować się wyłącznie ceną. Warto wiedzieć, że wpływa na nią wiele różnych czynników, takich jak m.in. wiek i miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, a także konkretne parametry samochodu (sprawdź artykuł „Parametry pojazdu -co ma wpływ na wysokość polisy?”). Kiedy kupujesz auto używane, dobrze jest szczególnie zwrócić uwagę na wszystkie elementy, które wpłyną ostatecznie na wysokość opłacanej składki.

Używane auto - OC będzie tańsze czy droższe?

Zadajesz sobie pytanie, czy w przypadku używanego auta polisa OC będzie tańsza czy droższa niż przy samochodzie z salonu? Niestety, trudno jednoznacznie na nie odpowiedzieć - wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Bardzo ważnym elementem wyceny jest wiek auta, dlatego często samochody używane zapewniają niższe OC. Nowiutki pojazd z salonu będzie pod tym względem faktycznie droższy od samochodu używanego już kilka lat. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mocno starszych aut stawka OC znów będzie rosła. Statystyki wskazują, że właściciele starych samochodów mniej się o nie troszczą, a same pojazdy stają się bardziej awaryjne - dlatego częściej dochodzi do stłuczek, co wpływa na wzrost stawki ubezpieczenia.

Przed zakupem używanego samochodu zwróć też uwagę na fakt, że duży przebieg wiąże się z wyższą składką. Dlatego istotne jest, czy kupowane przez Ciebie auto było przez poprzedniego właściciela mocno eksploatowane, czy też raczej używane okazyjnie.

Liczą się parametry konkretnego auta

Jak wspomniano wyżej, kupując auto używane, rzeczywiście często liczyć możesz na niższe OC - m.in. ze względu na wiek auta. Przede wszystkim jednak warto skupić się na konkretnych parametrach pojazdu, mających wpływ na wysokość polisy.

Istotne są więc takie parametry jak marka oraz model samochodu, a przede wszystkim pojemność silnika. Im większy silnik, tym większą prędkość może rozwinąć Twój pojazd, a zatem stwarza większe potencjalne zagrożenie.

Co jeszcze wpływa na wysokość składki OC?

Jeśli chodzi o wysokość składki OC, wiele zależy od parametrów pojazdu, ale równie dużo od samego właściciela -nie ma więc tutaj znaczenia, czy kupisz samochód używany czy z salonu.

Liczy się Twój wiek oraz długość posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny. Firmy ubezpieczeniowe bazują na statystykach, z których wynika m.in. że najbardziej ryzykownymi klientami są osoby młode, z dużych miast, stanu wolnego i bezdzietne.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Michał

    Kupując samochód jak najszybciej przerejestruj go na siebie i zgłoś do ubezpieczyciela zmianę właściciela - zobaczysz jaką naliczy Ci składkę za ubezpieczenie. Pobierz aplikację Kupdirect zeskanuj kod AZTEC z ostatniej strony dowodu rejestracyjnego w 5 sek zobaczysz jaka będzie składka w różnych towarzystwach - wybierz najkorzystniejsze dla siebie. Widzisz porównanie bez wpisywania danych , więc nikt nie będzie do Ciebie wydzwaniał z różnymi ofertami

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.