Wiadomości z Chorzowa

LCD, LED czy OLED? Jaki telewizor wybrać?

  • Dodano: 2019-03-27 09:00

Ostatnimi czasy zauważyłeś, że coraz więcej osób porusza się po mieście na hulajnogach elektrycznych? Ten nowy trend wynika z faktu, że takie rozwiązanie przynosi niemalże same korzyści użytkownikom pojazdów elektrycznych. Dowiedz się, jakie oraz podejmij świadomą decyzję o kupnie podobnego urządzenia!

Telewizory LCD - czy jeszcze warto je kupić?

Technologia LCD, czyli Liquid Crystal Display, oparta jest na działaniu ciekłych kryształów, dzięki którym możliwe było stworzenie płaskich wyświetlaczy dobrej jakości. Ich matryca składa się z kilku warstw: źródła światła, polaryzatorów, analizatora, elektrod, warstwy ciekłych kryształów i filtra RGB, a dopiero lampy podświetlające powodują pojawianie się na ekranie obrazu. W tym przypadku wykorzystywane są lampy fluorescencyjne z zimną katodą. Telewizory LCD są najtańsze z wymienionych tu modeli, zapewniają dużą stabilność obrazu, wysoką rozdzielczość i jasność, a także zadowalającą ostrość. Możliwe jest jednak pojawianie się smużenia i delikatnego rozmazania w dynamicznych scenach. Rozczarowujące może okazać się także odwzorowanie czerni.

Wady i zalety telewizorów LED

Czy wiesz, że telewizory LED są tak naprawdę telewizorami LCD? Wykorzystują jednak inne lampy, a konkretnie diody LED, dlatego też zwyczajowo zaczęto nazywać je telewizorami LED, aby rozróżnić je od wcześniejszych LCD. Początkowo lampy LED umieszczane były tylko na krawędziach matrycy, przez co obraz wyświetlany przez telewizor był słabej jakości. Obecnie jednak stosowane jest podświetlenie Full LED, dające o wiele lepsze efekty. Działanie telewizorów LED jest energooszczędne, a obraz wyróżnia się o wiele głębszą czernią i lepszym kontrastem niż LCD. Są jednak sporo droższe od swoich poprzedników.

Czym wyróżniają się telewizory OLED?

Najnowocześniejsze telewizory OLED oferują Ci jeszcze więcej niż modele LED! Dzięki technologii diod organicznych ekran urządzenia może być wyjątkowo cienki, a pojawiający się na nim obraz jest bez wątpienia najwyższej jakości. Do zalet telewizorów OLED z pewnością możemy zaliczyć wysoki kontrast, bardzo głęboką czerń, ogromną skalę barw i ich doskonałe odwzorowanie i perfekcyjnie zbilansowaną jasność. Nie bez znaczenia jest również bardzo krótki czas reakcji czy nieograniczone kąty widzenia. Zwolenników ochrony przyrody z pewnością zadowoli natomiast fakt, że proces produkcji telewizorów OLED jest przyjazny dla środowiska!

Czy telewizory OLED posiadają zatem jakieś wady? Oczywiście, że tak. Początkowo ogromnym problemem była niska żywotność diod organicznych, i choć obecnie udało się ją wydłużyć, wciąż jest sporo niższa niż w pozostałych telewizorach. Co więcej, na takie ekrany należy szczególnie uważać, ponieważ kontakt z wilgocią może je trwale uszkodzić! Przeszkodą dla wielu może się także okazać bardzo wysoka cena telewizorów OLED - póki co zdecydowanie bardziej opłaca się kupować telewizory LED, choć mają sporo mniejsze możliwości.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • roman

    Najlepsze jest to, że telewizory OLED bardzo potaniały w stosunku do ceny sprzed na przykład 3 lat. Można kupić troszkę starszego, ale nowego Philipsa w cenie około 6 tys zł za 55 cali. To jest niewiele jak na obraz z segmentu premium. Miejmy nadzieję, że dalej te TV będą tanieć, bo obraz na nich wygląda naprawdę pięknie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.