Wiadomości z Chorzowa

Mieszkanie z przetargu - szansa na tanie lokum

  • Dodano: 2019-08-14 17:15

Nie ulega wątpliwości, że mieszkania są drogie. Wystarczy prześledzić oferty, które pojawiają się na łamach portali publikujących ogłoszenia sprzedaży, kupna i wynajmu nieruchomości. Czy słyszeliście jednak o mieszkaniach z przetargu? To wielka szansa, aby kupić atrakcyjne lokum w niskiej cenie!

Im większe miasto, tym z reguły wyższa cena za metr kwadratowy mieszkania. Aby nabyć własne lokum na rynku pierwotnym, potrzeba nam worka pieniędzy - z własnych oszczędności lub kredytu hipotecznego (którego otrzymanie nie zawsze jest pewne). 

Jeśli taki wydatek przekracza Wasze możliwości, zwróćcie uwagę na ciekawą alternatywę, którą stanowią mieszkania sprzedawane w drodze przetargu. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje na ten temat!

Gdzie szukać informacji o przetargach?

Pierwszym krokiem jest poszukiwanie interesującego nas lokum, a kluczem - wiedza, gdzie szukać. Można tradycyjnie, bo informacje o przetargach publikowane są w wielu miejscach - lokalnej prasie czy na tablicach ogłoszeń, jakie znajdują się w urzędach - miast i gmin. Można też i nowocześnie, korzystając ze sprawdzonych, pewnych miejsc w sieci. Jednym z nich jest Listaprzetargow.pl - czyli baza ofert przetargowych z całej Polski! Za sprawą intuicyjnej, łatwej w obsłudze wyszukiwarki, szybko znajdziemy listę aktualnych przetargów na sprzedaż mieszkań w interesującym nas regionie. Zresztą nie tylko mieszkań, bo dostępne są też lokale użytkowe, garaże i domy. 

Czy przetargi są dla wszystkich?

Znaleźliśmy bardzo ciekawą ofertę, można by rzec, że wręcz dla nas idealną, teraz jednak się zastanawiamy, czy możemy przystąpić do licytacji. Od czego to zależy? Tak naprawdę są dwa rodzaje przetargów - ograniczone i nieograniczone. Te pierwsze skierowane są do konkretnych podmiotów - wyszczególnione są one w ogłoszeniu. W przypadku nieograniczonego dostępu każdy może spróbować swoich sił - oczywiście wykluczając z tego grona pracowników podmiotu, który organizuje przetarg. 

O czym pamiętać przed licytacją?

Kiedy już znaleźliśmy ciekawe ogłoszenie i wiemy, że możemy przystąpić do przetargu, powinniśmy wykonać kilka ważnych czynności. 

Przede wszystkim zapoznać się z treścią księgi wieczystej (jeśli takowa jest), czyli podstawowym dokumentem pozwalającym sprawdzić, jaki jest stan prawny mieszkania (np. czy nie jest zadłużone). Przeprowadźmy też wizję lokalną, by przekonać się, w jakim stanie jest lokal. Pamiętajmy bowiem, że mieszkania z przetargów często są w dość kiepskiej kondycji, więc podczas oględzin to ocenimy. I od razu wyliczymy ewentualne koszty remontów. I wreszcie - zapoznajmy się z operatem szacunkowym, za sprawą którego poznamy cenę wywoławczą oraz pozyskamy informacje o stanie technicznym nieruchomości. 

Wadium - co to takiego?

Przystępując do przetargu, musimy wpłacić wadium, co stanowi swoiste zabezpieczenie na wypadek, gdyby zwycięzca licytacji wycofał się i nie uiścił ceny za kupione mieszkanie. Jest ono zaliczane na poczet nieruchomości. Wysokość wadium to najczęściej 10% ceny wywoławczej lokalu, choć zdarza się i mniej. Musimy być faktycznie zainteresowani daną ofertą, wpłacając wadium, bo w przeciwnym razie, gdy po wygraniu przetargu się wycofamy, to te pieniądze nam przepadną. 

Powyżej zebraliśmy podstawowe informacje na temat przetargów mieszkaniowych. Jesteśmy pewni, że przydadzą się, gdy przystąpią Państwo do jednej z licytacji.

Zdjęcie: Unsplash.com

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.