Wiadomości z Chorzowa

Młynek do kawy ręczny czy elektryczny? Który wybrać?

  • Dodano: 2022-05-06 12:00

Każdego dnia o poranku na całym świecie wiele osób rozpoczyna swój dzień od filiżanki kaw. W związku z ogromną popularnością, jaką cieszy się ten pyszny i aromatyczny napój, częstym tematem dyskusji są również różnego rodzaju akcesoria wykorzystywane przez kawoszy do odpowiedniego przygotowania ziaren kawy. W związku z tym, że dziś napój ten zyskał ogromne znaczenie, ludzie lubiący się nim delektować zdecydowanie cenią sobie również odpowiedni sprzęt, z którego pomocą osiągną jeszcze lepsze efekty w parzeniu kawy. Jedno z takich akcesoriów stanowi młynek. Jeżeli zastanawiasz się nad tym jaki młynek do kawy - ręczny czy elektryczny warto kupić, zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami na ich temat.

Po co mieli się kawę?

Chyba wszyscy, którzy cenią sobie smak dobrej kawy, wiedzą o tym, że najwięcej aromatu wydobywa się z ziaren, jeżeli zostaną zmielone w jak najmniejszym odstępie czasowym od ich zaparzenia. Jest to związane między innymi z faktem, że wtedy w kawie znacznie dłużej utrzymują się jej aromat i właściwości. Ważne jest to, żeby dostosować grubość mielenia do sposobu jej przygotowania, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na uzyskany smak. Jak więc widać, mielenie kawy to bardzo istotny proces, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego młynka.

Młynek ręczny do kawy, czyli tradycyjne rozwiązanie

Na początek ważne jest to, żeby określić, jaki rodzaj żarna będzie odpowiedni do zmielenia kawy. Najbardziej popularnymi rodzajami są stożkowe lub płaskie. Oprócz tego dość istotny jest materiał, z którego wykonane są żarna, ponieważ można spotkać zarówno ceramiczne, jak i stalowe. W młynkach ręcznych najczęściej wykorzystuje się pierwszy typ, chociaż można spotkać również takie, które posiadają ostrza wykonane ze stali.

Najważniejsze kwestie związane z młynkami do kawy mówią o tym, że ziarna były w nich dobrze ustabilizowane, a także, aby wewnątrz nie miały zbyt dużo luzu. Młynek ręczny od elektrycznego różni się w wielu kwestiach, dlatego ważne jest określenie tego, jakie są nasze potrzeby związane z tym urządzeniem. Zdecydowanym atutem pierwszego rodzaju stanowi fakt, że zajmuje on znacznie mniej miejsca niż elektryczny.

Oprócz tego niezwykle istotnym w wielu sytuacjach aspektem może okazać się również to, że młynki ręczne do swojego działania nie potrzebują prądu. Dzięki temu sprawdzą się w sytuacji, kiedy planujemy gdzieś wyjechać. Niestety, mają one również swoje wady, ponieważ ze względu na konstrukcję nie będą w stanie zmielić ziaren kawy na tyle, aby udało się zaparzyć idealne espresso. Ręczne młynki są również znacznie tańsze.

Młynki elektryczne do kawy

Tego rodzaju urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, potrzebują dostępu do energii elektrycznej, żeby móc działać. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że konieczne będzie przeznaczenie dla nich większej powierzchni w kuchni. Komfort używania jest oczywiście znacznie większy niż w przypadku ręcznych młynków, w których istnieje konieczność samodzielnego kręcenia uchwytem. W przypadku elektrycznego odpowiednika wystarczy wsypać ziarna, a resztą zajmie się urządzenie. Wygoda jednak kosztuje i to niestety dość sporo, ponieważ ceny solidnych młynków elektrycznych zaczynają się od kilkuset złotych.

Jaki młynek do kawy lepszy - ręczny czy elektryczny?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaki młynek do kawy - ręczny czy elektryczny lepiej kupić, to przede wszystkim musisz określić swoje potrzeby. Jeżeli nie pijesz tego naparu w bardzo dużych ilościach i nie planujesz częstować nią większych grup gości, ze spokojem możesz zdecydować się na zakup znacznie tańszej opcji, jaką jest ręczny młynek do kawy. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się również, jeżeli zamierzasz zabierać go ze sobą na różnego rodzaju wyjazdy. Z kolei młynek elektryczny będzie doskonałym wyborem dla osób, które są gotowe na poniesienie wyższych kosztów związanych z parzeniem kawy. Ta opcja jest na pewno bliższa tym, którzy do smaku napoju przywiązują ogromną wagę i uwielbiają dobrze przygotowane espresso. Sprawdzi się także osobom niemal nałogowo pijącym kawę lub często częstującym nią większą ilość gości.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.