Wiadomości z Chorzowa

Na czym polega docieplenie stropodachu?

  • Dodano: 2019-12-19 15:15

Zadbanie o wydajność energetyczną niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko dla kieszeni, ale i dla środowiska. Standardem jest uszczelnienie okien czy ocieplenie ścian, jest jednak jeszcze jedna czynność, którą warto przeprowadzić – docieplenie dachu lub stropodachu. Jak ono wygląda?

Dachy i stropodachy

Każdy wie, czym jest dach – to konstrukcja chroniąca budynek przed warunkami atmosferycznymi i dostawaniem się do środka deszczu. Czym jest jednak stropodach? To nic innego niż płaski dach, znajdujący się bezpośrednio nad ostatnią kondygnacją budynku. W wypadku budynków ze skośnym dachem i nieużytkowym poddaszem rolę izolacji może pełnić nieużytkowe poddasze, choć oczywiście zadbanie o termoizolację może poprawić wydajność energetyczną domu. Zarówno w przypadku skośnego dachu, jak i stropodachu, zadbanie o termoizolację dachu generuje znaczne oszczędności, jednak ze względu na brak poddasza docieplenie stropodachu jest szczególnie ważne.

Jak przebiega docieplenie stropodachu?

Ze względu na konstrukcję różniącą się od dachu skośnego, docieplenie stropodachu wygląda inaczej. Stosowane materiały są takie same – wełna mineralna, celuloza lub styropian, jednak inaczej się je aplikuje. Do skośnych dachów często mocuje się płaty termoizolacji, docieplenie stropodachu zwykle polega na wpuszczeniu między warstwy konstrukcji granulatu, który wypełnia szczeliny. Stosowany granulat to zwykle wełna mineralna lub celuloza – oba materiały są przyjazne dla środowiska, zwłaszcza wytwarzana z gazet celuloza, wymagająca niewielkiego nakładu energii. Docieplenie chroni także przed upałami oraz hałasem – warto więc rozważyć taką inwestycję. Więcej na ten temat można dowiedzieć się np. tutaj: https://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow. Przed wyborem stosowanego materiału i wykonawcy najlepiej skontaktować się z firmą przeprowadzającą docieplenia stropodachów i poprosić o informacje dotyczące ewentualnego przygotowania i wycenę. W zależności od konstrukcji może być konieczne np. wywiercenie otworów technologicznych, pamiętajmy jednak, żeby nie przeprowadzać samodzielnie żadnych prac.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.