Wiadomości z Chorzowa

Plafony nowoczesne - jak dobrać je do wnętrza?

  • Dodano: 2020-01-23 16:30

Wiele osób miewa problem z doborem dodatków do wnętrza – nie inaczej jest z oświetleniem. Niewłaściwy wybór oprawek czy temperatury barwowej światła może wręcz zniweczyć starania projektanta. Dlatego, jeżeli korzystamy z usług architekta wnętrz, najlepiej poprosić go o uwzględnienie w projekcie oświetlenia. Co jednak zrobić, jeżeli projektujemy wnętrze samodzielnie?

Czym są plafony?

Słowo plafon dawniej oznaczało ozdobę sufitu, rodzaj sztukaterii umieszczanej często w centralnym punkcie. Nowoczesne plafony z tymi gipsowymi ozdobami łączy jedynie miejsce montażu: są to lampy sufitowe, jednak od innych lamp wiszących odróżniają się kształtem – są one płaskie, „przyklejone” do sufitu, a niektóre są skonstruowane tak, by w ogóle nie odstawać od stropu.

Nowoczesne plafony: rodzaje i zastosowanie

Tak naprawdę można mówić o dwóch głównych rodzajach plafonów i dziesiątkach stylów. Te dwa podstawowe rodzaje nowoczesnych plafonów to całkowicie wpuszczone w sufit lub od niego odstające. Te pierwsze zwykle występują w prostych, geometrycznych kształtach, najczęściej są więc kwadratowe lub okrągłe, często pokryte mlecznym szkłem. Są one świetnym wyborem do wszystkich wnętrz, w których panuje surowy, industrialny minimalizm; wykorzystywane są nie tylko w domach, ale także np. w klubach sportowych, siłowniach czy hotelach.

Drugim, zawierającym w sobie o wiele więcej rozmaitych stylów typem plafonów są te podsufitowe. Podobnie jak meble są wykonane z różnych materiałów i w różny sposób wykończone, tak samo te lampy bywają zarówno surowe i industrialne, jak nawiązujące kształtem do organicznych form, co pozwala im się dopasować do wnętrz w stylu hipisowskim czy boho.

Podstawowym zastosowaniem plafonów jest równomierne oświetlanie wnętrza. Dzięki tamu, że nie posiadają one abażura czy oprawki, praktycznie nie rzucają cienia – a ich umocowanie tuż pod sufitem sprawia, że równomiernie oświetlają cały pokój. Oczywiście w większych pomieszczeniach może się okazać, że aby uzyskać pożądany efekt, potrzebne jest więcej takich lamp – dobrze więc wziąć przy projektowaniu poprawkę na wymiary pokoju. Jeżeli do tego zdecydujemy się na mleczne szkło osłaniające żarówkę, uzyskamy miłe, miękkie światło, idealne do domu.

Jak dobrać stylowe plafony?

Jak już wspominaliśmy, nowoczesne plafony występują w wielu stylach. Można je więc dobierać zarówno do wnętrz industrialnych, takich jak lofty, jak też bardziej artystycznych w stylu boho czy minimalistycznych, inspirowanych Skandynawią. Czym kierować się przy dopasowywaniu lamp do wnętrza?

Wbrew pozorom, nie zawsze reguła podobieństwa jest nie do złamania. Bywa, że doskonale sprawdzi się reguła kontrastu. Na czym ona polega?

W największym skrócie kontrast to przeciwieństwo – na przykład gdy do hipernowoczesnych wnętrz zastosuje się pojedynczy akcent – krzesło, lampkę czy ramkę do obrazka – utrzymany w stylu retro. Wiele osób obawia się takich eksperymentów stylistycznych, pragnąc mieć pewność dobrego stylu. Stosowanie reguły kontrastu rzeczywiście bywa trudne, dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni, czy można zastosować we wnętrzu dany element, warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie.

Warto też przejrzeć sklepy poświęcone oświetleniu, także internetowe, takie jak ten: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/851-nowoczesne-plafony. Wiele z nich ukazuje poszczególne lampy w różnych aranżacjach lub podpowiada, do jakiego stylu wnętrza będą pasować. Jeżeli posiadamy podstawowe umiejętności w zakresie obróbki obrazów, można też spróbować wykonać wizualizację – z pewnością pomoże to w podjęciu decyzji.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.