Wiadomości z Chorzowa

Prawo rodzinne - kiedy się po nie sięga i jak zrobić to z głową?

  • Dodano: 2021-04-23 11:30, aktualizacja: 2021-08-09 10:42

Prawo rodzinne to coś, z czym nikt nie chciałby mieć do czynienia - a mimo wszystko zdarza się tak, że musi. Jest jedną z tych gałęzi prawa, po które sięga się w Polsce zdecydowanie najczęściej, a które jest w wielu kwestiach niesamowicie dopracowane. Samodzielne próby "ugryzienia go" mogą skończyć się fiaskiem - zwłaszcza, że rzadko kiedy występuje ono w odizolowanej formie, a znacznie częściej łączy w sobie kilka różnych rodzajów prawa. Kiedy tak właściwie trzeba mieć z nim kontakt? Jak wybrać kancelarię, która będzie w stanie reprezentować nas w jego zakresie? O tych rzeczach - w dzisiejszym wpisie.

Kiedy sięga się po prawo rodzinne?

Prawo rodzinne http://klimkowski-kancelaria.pl/228/prawo-rodzinne-trojmiasto jest czymś, po co - niestety - sięga się w Polsce nader często. Zwłaszcza w asyście profesjonalnego adwokata. Jego obecność nie jest konieczna, jeśli rodzina jest ze sobą zgodna, a sądownie musi jedynie ustalić poszczególne kwestie. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zgody tej nie ma, a istnieje konieczność rozwiązania pewnego sporu. Prawo rodzinne tyczy się trzech podstawowych rzeczy:

  • małżeństwa, a zatem jednej z najbliższych względem prawnych relacji, w obrębie której można mieć do czynienia zarówno z kwestiami majątkowymi, jak i tymi niezwiązanymi ze sprawami finansowymi;
  • pokrewieństwa, a zatem członków rodziny, z którymi klienta łączą relacje i więzy krwi, ale też pewnego rodzaju zależności prawne - chociażby te wynikające ze wspólnego zamieszkiwania domu rodzinnego;
  • kurateli, a zatem relacji, w której nad daną osobą opiekę sprawuje ktoś niebędący bezpośrednim jego krewnym. To właśnie tej opieki najczęściej dotyczy prawo w tym właśnie zakresie.

Prawo rodzinne https://www.testboy.pl/ile-trwa-rozwod-bez-orzekania-o-winie-z-dzieckiem/ jest bardzo rozbudowaną gałęzią, która jest zarazem jedną z najbardziej skomplikowanych, a często i niejasnych. Samo w sobie nie tyczy się bowiem dobra jednostki, a najmocniejszej struktury, jaką jest rodzina. Poszczególne sprawy w jego zakresie mogą być bardzo trudne, a zawsze są przesycone różnego rodzaju emocjami. Szczególnie jeśli chodzi o małżeństwa, które ostatnimi czasy rozpadają się nader często, a w które nierzadko są zamieszane dzieci.

Jak wybrać kancelarię, która specjalizuje się w tego typu prawie?

Mając przed sobą konieczność stanięcia przed sądem i dochodzenia swoich praw w zakresie prawa rodzinnego, rzadko kiedy decyduje się na samodzielne obieranie własnej linii czy to ataku, czy też obrony. Jak już bowiem zostało wcześniej wspomniane, jest to jedna z najszerszych, a zarazem najbardziej wyspecjalizowanych i skomplikowanych dziedzin prawa, w obrębie której wręcz trzeba mieć należyte doświadczenie, by móc sobie poradzić i wyjść z konkretnej sprawy "z tarczą". Konieczne więc wydaje się być wybranie kancelarii, która w dobry sposób będzie reprezentowała imię i podejdzie do sprawy w sposób jak najbardziej indywidualny. Jak to zrobić i na co przy tym zwrócić uwagę?

Rzeczą kluczową w każdej kancelarii jest indywidualne podejście do klienta. Sprawy, w które zamieszana jest rodzina należą do najbardziej skomplikowanych, a zarazem najbardziej wyspecjalizowanych - dlatego też tak istotne jest, by adwokat poznał ich genezę oraz dowiedział się, co tak właściwie się wydarzyło zanim konkretny przypadek trafił na wokandę. Warto wybrać kancelarię odpowiednio doświadczoną - można przy tym patrzeć na jej staż. Rynek jest dla kancelarii wyjątkowo srogi i brutalny, a te, które nie do końca sobie radzą i nie wygrywają spraw szybko kończą na nim działalność. Duży staż świadczy o czymś zgoła odmiennym.

Naturalnym jest, że szukając kancelarii bardzo często patrzy się na cenę. Choć nie powinna ona być priorytetem, na pewno jest bardzo istotnym czynnikiem. Ważne jest, aby była adekwatna do trudu, jaki musi włożyć kancelaria w konkretną sprawę. Ten jest kwestią indywidualną, zależną od stopnia skomplikowania konkretnego przypadku oraz podejścia do niego każdej ze spierających się stron.

W chwili obecnej na polskim rynku działa całkiem dużo kancelarii prawnych specjalizujących się w prawie rodzinnym. Wynika to poniekąd z dużego popytu na nie, ale też z tego, że wśród prawników jest to dziedzina niesłychanie popularna. Z uwagi na taką różnorodność, warto przyłożyć się do wyboru którejś z nich i zwrócić uwagę nie tylko na wspomniane wyżej kryteria, ale i porównywać kilka kancelarii ze sobą. Warto przy tym skupić się na obszarze, który się zamieszkuje, a w którym będzie toczyło się postępowanie. Jeżeli jest nim Trójmiasto, powinno się celować w kancelarie pochodzące właśnie z niego.

Podsumowanie

Choć nikt nie chciałby mieć do czynienia z prawem rodzinnym, w trakcie życia zdarza się to niemal każdemu. Jest to naturalne i nie zawsze powoduje konieczność sięgnięcia po prawnika i obrony przed sądem - wszystko bardzo często kończy się na polubownym załatwieniu sprawy i ugodzie. Jeżeli jednak tak nie jest w konkretnym przypadku, warto zadbać o pomoc profesjonalnej kancelarii - takiej, jak chociażby ta prowadzona przez Klimkowskiego. Dzięki niej można mieć pewność, że z danej sprawy wyjdzie się dobrze - niezależnie od tego, czego by ona nie dotyczyła.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.