Wiadomości z Chorzowa

Pseudodietetyk - jak nie wpaść w jego sidła?

  • Dodano: 2020-08-25 07:45, aktualizacja: 2020-08-25 07:56

W dobie tanich kilkudniowych kursów i warsztatów online, zdobycie „certyfikatu dietetyka” nie stanowi żadnej trudności. Niestety, osoby bez odpowiedniego wykształcenia mogą nie tylko zagrozić zdrowiu klientów, ale również  narazić ich na poniesienie wysokich kosztów za wizyty oraz suplementy. Czym charakteryzuje się pseudodietetyk i jak uniknąć spotkania z nim?

Egzotyczne suplementy sprzedawane w gabinecie? Nie, dziękuję

Żaden dietetyk, który poważnie traktuje swój zawód, nie sprzedaje suplementów na odchudzanie lub oczyszczenie organizmu. Tabletki te stosowane w nieodpowiedni sposób mogą zaszkodzić zdrowiu, a na dodatek narażają klienta na bardzo wysokie koszty - kuracja specyfikami z zawartością egzotycznych ziół, których skuteczność nie jest potwierdzona badaniami, kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze wszystkich suplementów polecanych przez dietetyka. Niektóre z nich, np. witamina B12 czy D3 mogą stanowić doskonałe uzupełnienie diety. W przypadku, gdy specjalista próbuje sprzedać klientowi tabletki niepewnego pochodzenia, które gwarantują szybkie i zwalające z nóg efekty, najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie innego gabinetu.

Gotowa dieta na pierwszej wizycie, czyli jak szybko nabić pacjenta w butelkę

Powody do niepokoju powinna także wzbudzać sytuacja, w której klient otrzymuje gotowy jadłospis już w trakcie wizyty konsultacyjnej. Tę „indywidualną” dietę najprawdopodobniej dostały także inne osoby, które odwiedziły gabinet. Profesjonalny dietetyk po studiach lub specjalista po kursie dietetyki w Katowicach z całą pewnością nie podjąłby się ułożenia jadłospisu bez dokładnej analizy wyników badań klienta ani bez przeprowadzenia z nim szczegółowego wywiadu. Szczególnie, że każdy ma inny tryb życia, upodobania smakowe, zapotrzebowania na dane substancje odżywcze oraz stan zdrowia. Tylko dieta indywidualnie dopasowana do pacjenta ma szansę przynieść oczekiwane efekty.

Diagnozowanie klienta pod kątem chorób? To może wyłącznie lekarz

Dietetycy nie są lekarzami, dlatego w przypadku nieprawidłowości, które widoczne są na wynikach badań, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Dietetyk może oczywiście przypuszczać, z jakimi problemami boryka się jego klient, jednak niedopuszczalne jest stawianie diagnoz oraz proponowanie leczenia.

Dietetyk po kursie - czy na pewno zna się na rzeczy?

Dietetykiem może nazywać się osoba, która ukończyła studia na uczelni wyższej oraz pracuje zawodowo. Klient powinien przykładać dużą wagę do wykształcenia dietetyka, ponieważ korzystanie z usług amatora po dwudniowych warsztatach online jest stratą pieniędzy i czasu oraz ryzykiem utraty zdrowia. Wiedzę i doświadczenie posiadają jednak nie tylko absolwenci uczelni, ale również rocznych kursów dietetyki we Wrocławiu i innych miastach. W czasie dwóch semestrów nauki, kursanci poznają zagadnienia niezbędne w przyszłej pracy zawodowej oraz odbywają zajęcia praktyczne, podczas których uczą się układania indywidualnych jadłospisów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.