Wiadomości z Chorzowa

Sejf ognioodporny - czym się charakteryzuje?

  • Dodano: 2021-09-09 08:00, aktualizacja: 2021-09-09 08:10

Każdy z nas ma cenne rzeczy, które muszą być odpowiednio chronione. Są sejfy, które ochronią nasz dobytek nie tylko przed zakusami złodzieja, ale także będą stanowić barierę nie do przebycia dla ognia. Dobry sejf ognioodporny pozwoli ochronić znajdujące się w środku przedmioty przed wysokimi temperaturami w trakcie pożaru. Czym charakteryzuje się tego typu produkt i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Jak w środku wygląda sejf ognioodporny?

Sejf przypomina stabilny i ciężki pojemnik w którym można zmieścić bez trudu wiele różnego rodzaju przedmiotów – od pieniędzy, poprzez kosztowności w postaci na przykład biżuterii, a kończąc na różnego rodzaju dokumentach. Jest on zaprojektowany w taki sposób, że jest w stanie pomieścić to wszystko co stanowi dla nas dużą wartość. Jego wnętrze składa się z kilku wewnętrznych półek, które zwykle są regulowane i wyjmowane, aby móc zmieścić jak największą liczbę istotnych dla nas przedmiotów.

Czym wyróżniają się tego typu sejfy?

Sejfy ognioodporne w porównaniu do swoich klasycznych braci, posiadają specjalną izolację termiczną, która ma na celu skutecznie ochronić wnętrze przed wysokimi temperaturami. W zależności od producenta, marki oraz modelu poziom izolacji termicznej może być nieco inny. Kupując tego typu produkt można spotkać się z charakterystycznymi oznaczeniami, które informują o tym jak bardzo skutecznie może on przeciwdziałać zniszczeniom obiektów znajdujących się w jego wnętrzu. Przy klasyfikacji bierze się pod uwagę efektywność związaną z ochroną dokumentów oraz elektronicznych nośników danych. Kluczową kwestią w takich przypadkach jest oczywiście ochrona przed nadmierną temperaturą, gdzie zwyczajne konstrukcje tego typu nie są w stanie odpowiednio izolować niekorzystnych warunków podczas długotrwałych pożarów.

Normy opisujące sejfy ognioodporne

Generalnie sejfy ognioodporne można podzielić na dwie normy. Pierwsza to EN 15659, gdzie konstrukcje tego typu można spotkać w bardzo szerokiej gamie modeli i są one względnie tanie. Próba ogniowa, którą przechodzą, aby uzyskać to oznaczenie to 840 stopni Celsjusza. Druga norma to prawdziwy chrzest bojowy takiej konstrukcji. Temperatury podczas testów sięgają 1090 stopni Celsjusza. Dodatkowo zwraca się szczególną uwagę na to jak bardzo gorąco jest we wnętrzu sejfu. Co ciekawe – aby sejf przeszedł pozytywny test wymagane jest wykonanie testu zrzutowego. Pozwala to określić wytrzymałość elementów konstrukcji w trakcie symulowanego załamania się stropu w trakcie pożaru.


Więcej informacji na temat sejfów i ich zastosowania można także przeczytać także na stronie Biznes Polski oraz na portalu https://polski-portal.com/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.