Wiadomości z Chorzowa

Serwonapędy - zastosowanie i schemat działania

  • Dodano: 2019-08-14 15:30

Serwonapędy cały czas walczą o swoje miejsce w przemyśle z przemiennikami częstotliwości. To tradycyjne rozwiązanie jest oczywiście tańsze, ma szerszą aplikowalność, jest łatwiejsze w zastosowaniu. Napędy serwo podbijają jednak coraz więcej branż, szczególnie przemysłu precyzyjnego, w których koniecznością jest duża dynamika działania, precyzyjne pozycjonowanie i umiejętność poradzenia sobie z częstymi zmianami szybkości ruchu.

  1. Jak działa układ serwo?
  2. Dlaczego warto wybierać serwonapędy?

Jak działa układ serwo?

Serwonapęd to zamknięty układ sterowania ze sprzężeniem zwrotnym. Sygnałem wyjściowym dla serwonapędu może być położenie, prędkość czy przyspieszenie albo przesunięcie. Sam mechanizm składa się z silnika napędowego prądu stałego, potencjometru, wewnętrznego układu elektronicznego sterującego pracą silnika, przekładni zębatej, jej pokrywy i niezbędnej elektroniki. W części wersji pojawiają się również łożyska toczne, które zapewniają niskooporowy obrót ostatniego koła zębatego przekładni. Serwomechanizmy są podstawowym wyposażeniem każdego modelu sterowanego zdalnie, występują one w bardzo wielu wymiarach, które różnią się typami przekładni i kształtami korpusów. Dzielą się przede wszystkim na:

  • micro - o wadze do 10g,
  • mini - o wadze do 25 g,
  • standard- o wadze około 50g.

Dlaczego warto wybierać serwonapędy?

Serwonapędy są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim wydajność, kompaktowość formy, energooszczędność, a także możliwość współpracy z robotami. Serwonapędy posiadają szerokie zastosowanie. Pozwalają one wykonywać ruchy obrotowe i liniowe nawet przy bardzo dużej dynamice. Umożliwiają one precyzyjne pozycjonowanie. Dzięki serwonapędom możliwe jest obracanie z zadaną prędkością i pod określonym kątem. Umożliwiają one utrzymanie stabilnej pozycji, co liczy się w wielu maszynach precyzyjnych wykonujących złożone ruchy. Po serwonapędy sięga się również tam, gdzie niezbędna jest synchronizacja pracy na wielu osiach. Przez lata technika ta była uznawana za bardzo kosztowną, w wyniku czego przegrywała z tradycyjnymi napędami przemiennikowymi, natomiast dzisiaj w wielu sektorach przemysłu to właśnie ona pozwala producentom zaoszczędzić  wielu problemów i awarii, a co najważniejsze - gwarantuje sprawną i precyzyjną produkcję nawet najbardziej skomplikowanych elementów. To wszystko sprawia, że rynek serwonapędów rozwija się bardzo dynamicznie, cały czas mówi się o tendencji wzrostowej. Dzieje się tak również dlatego, że serwonapędy są coraz bardziej dostępne cenowo. Również coraz więcej potencjalnych klientów dysponuje wiedzą na temat tych rozwiązań i próbuje je wykorzystywać w swojej pracy. To z kolei sprawia, że wzrasta zakres aplikowalności tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.