Wiadomości z Chorzowa

Sposoby na łupież - na jakie warto stawiać?

  • Dodano: 2022-06-24 10:30

Łupież to jedna z najczęstszych dolegliwości skóry głowy, która objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka widocznym w postaci białych, niewielkich łusek. Choroba ta ma charakter nawrotowy, dlatego też w jej przebiegu ważna jest odpowiednia profilaktyka i unikanie czynników, które sprzyjają namnażaniu się odpowiedzialnych za tę dolegliwość grzybów z gatunku Malassezia. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na pozbycie się łupieżu. Na jakie warto stawiać? Podpowiadamy. 

Rodzaje łupieżu

Żeby móc walczyć z łupieżem, warto wcześniej wiedzieć, z jakim rodzajem tej dolegliwości mamy do czynienia. Wyróżnia się łupież suchy, które lokalizuje się głównie na owłosionej skórze głowy i objawia w postaci suchych płatków, które samoistnie gromadzą się na powierzchni naskórka.  

Tłusty z kolei często jest następstwem nieleczonego łupieżu zwykłego. W jego przebiegu występują uwarstwione, żółte strupy i stan zapalny. Rzadziej mamy do czynienia z łupieżem pstrym, który lokalizuje się na karku, plecach i klatce piersiowej, różowym Gilberta i azbestowym. 

Sposoby na łupież - szampon i kuracje przeciwgrzybicze 

Ze względu na to, że w rozwoju łupieżu bardzo ważną rolę odgrywają grzyby drożdżopodobne, sposoby na łupież obejmują przede wszystkim wykorzystanie szamponów i kuracji przeciwgrzybiczych. Produkty takie mogą zawierać składniki takie jak na przykład pirytionian cynku, siarczek selenu, czy cyklopiroksolamina. 

W większości przypadków wystarczające jest stosowanie dobrej jakości szamponu przeciwłupieżowego. Wybierając go, warto zwrócić uwagę na jego skład, aby substancje w nim zawarte nie powodowały podrażnienia skóry głowy. Czasami konieczne jest wprowadzenie leczenia doustnego pod kontrolą dermatologa. 

Domowe sposoby na łupież

Mimo że szampony przeciwłupieżowe są najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się łupieżu, to istnieje również kilka domowych metod, które można wypróbować, zwłaszcza, jeżeli dolegliwość ta nie jest jeszcze mocno nasilona. Wśród nich wymienia się różnego rodzaju płukanki z ziół lub olejków jak rycynowy, bądź oliwy. 
Jedną z najpopularniejszych jest ta z pokrzywy. Wystudzonym naparem wystarczy po umyciu włosów polać skórę głowy. Doskonały sposób na łupież to także cytryna, którą można wykonać kilkuminutowy masaż naskórka. Również mikstura z octu użyta do ostatniego płukania włosów może przynieść zaskakujące korzyści. 

Łupież a wypadanie włosów

Często w przebiegu łupieżu występuje nadmierne wypadanie włosów. Co stosować w takiej sytuacji? Jeżeli obie te dolegliwości spowodowane są na przykład nieodpowiednią stylizacją włosów, wówczas warto diametralnie zmienić pielęgnację skóry głowy i zacząć stosować środki o delikatnym działaniu. 

Czasami jednak wypadanie włosów spowodowane jest innymi czynnikami, na przykład zmianami hormonalnymi związanymi ze stosowaniem doustnej antykoncepcji, ciążą, czy niedoczynnością tarczycy. W takiej sytuacji warto odwiedzić trychologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje pacjentowi terapię. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.