Wiadomości z Chorzowa

Vienna Life (polisolokaty)

  • Dodano: 2021-03-19 14:15, aktualizacja: 2021-03-22 10:02

Polisolokaty były swego czasu popularną formą oszczędzania na przyszłość. Można powiedzieć, że stanowiły ciekawą opcję odkładania pieniędzy na dodatkowe świadczenie emerytalne. Niestety wiele osób, które zdecydowały się na wcześniejsze wyciągnięcie zgromadzonych pieniędzy, poniosło poważne straty.

Czy polisolokaty mogą być więc unieważniane?

Pomoc prawna przy oszczędzaniu

Okazuje się, że wsparcie prawne przy oszczędzaniu może być równie istotne, jak pomoc doradcy finansowego lub ubezpieczyciela. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy umowa polisolokaty zawiera w sobie wady, zaś druga strona takiego zobowiązania robi problemy z wypłatą pieniędzy.

Tak naprawdę na każdym etapie sprawy z zakresu polisolokat warto posiadać wsparcie doświadczonego prawnika, który podpowie jakie narzędzia będą skuteczne przy dopełnieniu wszelkich formalności. Jedne sprawy wymagają bowiem całkowitego unieważnienia istniejących zobowiązań, inne zaś zawarcia stosownego aneksu do umowy. Niekiedy konieczne jest jednak skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

Polisolokaty Vienna Life

Jednymi z najbardziej popularnych polisolokat w Polsce były umowy Vienna Life. W 2016 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odkrył, że umowy zawierane przez tę firmę (dawniejszą Skandię) zawierają liczne błędy i działają na niekorzyść klientów.

Najistotniejszą wadą takich zobowiązań było przerzucenie wszelkich negatywnych następstw zawarcia i wypowiedzenia umowy wyłącznie na konsumenta. Takie zachowanie jest oczywiście niedopuszczalne, ponieważ stanowi naruszenie podstawowych zasad prawa cywilnego dotyczących równowagi stron każdego zobowiązania. Pobieranie opłat przez Vienna Life za przedwczesne zakończenie umowy jest po prostu groźbą utraty części środków – konsument, który chciał tego dokonać tak naprawdę nie mógł tego zrobić bez konsekwencji finansowych dla siebie i swojej rodziny.

Zapisy umowę stosowane przez Vienna Life w swoich polisolokatach obarczone były poważnymi błędami skutkiem czego każdy klient może dochodzić uznania ich za nieważne. W praktyce wymaga to skierowania sprawy na drogę sądową. Ze względu na to, że zapisy umowne w polisolokatach są niezwykle skomplikowane i niemal niemożliwe do zrozumienia przez przeciętnego konsumenta, niezbędny może okazać się kontakt ze specjalistą, który sporządzi pozew na odpowiednich podstawach. 

Przykładowo, jeśli umowa polisolokaty nie zawiera w sobie elementu ochronnego dla ubezpieczonego, może być uznana za całkowicie nieważną – tak orzekł m.in.  Sąd Apelacyjny w Warszawie w dniu 24 maja 2019 r. w sprawie o sygn. akt V ACa 451/18.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, więcej informacji możecie odnaleźć w artykule: Dochodzenie roszczeń od Vienna Life Vienna Insurance Group dawna Skandia

Pomoc prawna przy polisolokatach

Unieważnienie polisolokaty Vienna Life jest naprawdę możliwe, zwłaszcza, że mówił o tym swego czasu Prezes UOKiK. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju sprawy trafią w zasadzie w 100% na wokandę sądową, a tam warto mieć wsparcie prawne. Samodzielna walka z prawnikami korporacyjnymi nie jest rozsądnym pomysłem, skutkiem czego może być nie tylko brak unieważnienia polisolokaty, ale także i konieczność zapłaty odszkodowania wobec pozwanego banku (nie wspominając już o wysokich kosztach sądowych).

Procedura unieważnienia polisolokaty zawsze wymaga indywidualnego podejścia do sprawy. Klienci nie wiedzą w jaki sposób przebrnąć przez wszystkie formalności, stąd pomoc prawnika jest w takich sprawach niezwykle cenna. Doświadczony adwokat nie tylko wyjaśni wszelkie zawiłości prawne, ale także dokona niezbędnych czynności za swojego klienta.

Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego lub szukacie wartościowych i sprawdzonych informacji, warto odwiedzić stronę Kancelarii Prawnej TMH. Na stronie znajdą Państwo szereg merytorycznych artykułów z różnych dziedzin prawa.

Patron merytoryczny artykułu:

Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów
ul. Dominikańska 1a,
35-077 Rzeszów
+48173070766

https://ktmh.pl/kancelaria/adwokat-rzeszow/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.