Wiadomości z Chorzowa

Wiaty garażowe – co musisz wiedzieć przed postawieniem?

  • Dodano: 2022-11-24 06:00, aktualizacja: 2022-11-25 11:46

Murowane garaże to ogromne koszty, na które nie zawsze jesteś gotowy. Poza tym zbudowanie takiej przestrzeni jest dość czasochłonne i wymaga spełnienia kilku formalności. Dlatego wiele osób poszukuje alternatywnego rozwiązania – wśród nich najpopularniejsze są wiaty garażowe. W końcu chronią samochód przed śniegiem i deszczem, a montaż trwa dosłownie zaledwie kilka godzin.

Czym jest wiata garażowa?

Wiaty garażowe to wolnostojące obiekty, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Tę kwestię reguluje Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 z późniejszymi zmianami. Zwróć tylko uwagę na to, że przepisy odnoszą się jedynie do obiektów do 50 m2. W takim przypadku musisz jedynie poinformować urząd o rozpoczęciu budowy – we wniosku zawrzyj informacje dotyczące rodzaju, zakresu oraz sposobu wykonywania robót. Zwróć również uwagę na konieczność ustalenia terminu rozpoczęcia prac budowlanych.

Choć ustawa nie definiuje, czym dokładnie są wiaty garażowe, to jednak możesz do nich zaklasyfikować otwarte budynki, które posiadają maksymalnie trzy ściany. Niekiedy możesz spotkać się z opinią, że wiaty to zadaszenia oparte na słupkach, mające konstrukcję trwale lub nietrwale związaną z podłożem. W takim przypadku musisz tylko pamiętać o tym, że wiata garażowa nie może być połączona z pomieszczeniem gospodarczym.

Dlaczego warto postawić wiatę garażową?

Najważniejszym atutem wiat garażowy jest to, że skutecznie chronią samochód lub inny pojazd przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Dzięki temu możesz jeszcze lepiej zadbać o stan swojego auta. Z pewnością dobrze się też sprawdzą, jako przestrzeń do pracy – majsterkowania, naprawiania, malowania itp.

Zwróć uwagę na to, że wiaty garażowe z łatwością zamontujesz i zdemontujesz, więc w porównaniu do murowanego garażu bez problemu dopasujesz go do ogrodu oraz wyglądu domu.

Z jakich materiałów mogą być wykonane wiaty garażowe?

Drewniane wiaty 

Ciągle dużą popularnością cieszą się drewniane wiaty garażowe. To dobre rozwiązanie, gdy nie dysponujesz wysokim budżetem. Musisz tylko pamiętać o tym, że drewniane elementy wymagają impregnacji i konserwacji. Dopiero wtedy materiał będzie odporny na wilgoć, deszcz oraz śnieg.

Aluminiowe wiaty garażowe

Zależy Ci na tym, żeby wiaty garażowe wyglądały nowocześnie i łatwo dopasowały się do otoczenia? Zatem wybierz wersję na aluminiowych słupkach i zadaszeniem z PCV. Taki model będzie się naprawdę dobrze prezentował. Oprócz walorów estetycznych kluczowe znaczenie ma też jakość i wytrzymałość tego materiału. W końcu aluminium dobrze radzi sobie nawet z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – tym bardziej, gdy słupki są pomalowane proszkowo. Świetnie prezentują się wiaty garażowe w antracytowym kolorze, bo to jeden z najmodniejszych wyborów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.