Wiadomości z Chorzowa

Wybieramy ekologiczne ogrzewanie - pompa ciepła i jej zastosowanie w projektach domów

  • Dodano: 2019-10-09 08:45, aktualizacja: 2019-10-09 08:49

Coraz częściej, w kontekście budowy domów i wyboru rodzaju ogrzewania, inwestorzy zastanawiają się nad pompą ciepła.

To stosunkowo nowe rozwiązanie pozwala ogrzać budynek, wykorzystując energię odnawialną, skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pompa ciepła, w którą są wyposażone projekty domów, to ekologiczna technologia pozwalająca w dużym stopniu ograniczyć używanie paliw stałych, zwiększająca redukcję CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Inwestycja w pompę ciepła, pomimo iż wymaga, w początkowym etapie, sporych nakładów finansowych, pozwala finalnie znacznie obniżyć koszty ogrzewania budynku. Poza tym - co jest jej niewątpliwą zaletą - działa automatycznie i nie wymaga czasochłonnej i uciążliwej obsługi.

Dom przy Cyprysowej 15 S3Dom przy Cyprysowej 15 S3 - www.galeriadomow.pl

Koszty początkowe - ile wydamy na inwestycję?

Ogrzewanie domu pompą ciepła to inwestycja o bardzo zróżnicowanym nakładzie kosztów. Mogą one oscylować w granicach od ok 25 tys do 80 tys. Wiele zależy od tego jaki typ pompy wybierzemy i jaki rodzaj kolektora zostanie zastosowany. Duży wpływ na koszty realizacji przedsięwzięcia może mieć również charakter działki, na której będzie budowany dom oraz sam projekt domu.

Różnica w cenach wynika również z typu pompy, którą będziemy chcieli zastosować. Jeśli decydujemy się na wykonanie instalacji tzw. dolnego źródła, do których należą np. pionowe sondy, kolektory poziome, będziemy musieli zapłacić więcej. Wykonanie instalacji źródła dolnego jest uzależnione od indywidualnych warunków. Jeśli teren należy do łatwo przesiąkalnych otrzymamy z niego znacznie więcej ciepła, niż suchego, piaszczystego podłoża. Tańsza i prostsza w wykonaniu jest pompa typu woda-powietrze, gdyż nie wymaga kosztownych prac ziemnych.

Koszty eksploatacji - wydatek, który się zwraca!

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji to w tym przypadku roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do zasilania pompy są mniej więcej o połowę niższe w przypadku instalacji z dolnym źródłem od pompy powietrze-woda. Widzimy tym samym, że czeka nas wybór, między większym nakładem finansowym na początku inwestycji, ale wyższą energooszczędnością finalną produktu, a tańszym rozwiązaniem montowanym na starcie, które jednak da nieco mniejsze oszczędności w rocznym rozliczeniu. Pompa gruntowa o mocy 8kW średnio zużywa od 2500-3000kWh energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Pompa ciepła typu powietrze-woda, w tym samym okresie, potrzebuje mniej więcej 4500-4800 kWh energii.

Dom przy Pastelowej 18 DDom przy Pastelowej 18 D - www.galeriadomow.pl

Kiedy warto zainwestować w pompę ciepła?

Zasadniczo pompę ciepła można stosować zarówno w nowo powstających domach, jak i tych modernizowanych. Duże znaczenie wybór tej metody ogrzewania ma w wypadku, gdy decydujemy się na budowę domu energooszczędnego. Projekty domów energooszczędnych mają niskie parametry EP (im niższy wskaźnik, tym lepszy!), co sprawi, iż są dobrze izolowane termicznie. Wykorzystanie pompy w takim budynku, będzie o wiele bardziej efektywne, niż w domu o słabych parametrach termoizolacyjnych. W połączeniu z innymi ekologicznymi systemami, takimi jak instalacje fotowoltaiczne, solarne, czy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, dają doskonały efekt, a w eksploatacji dużą oszczędność, nie tylko pieniędzy, ale i czasu.

Pompy ciepłą są polecane jako alternatywa dla ogrzewania na paliwo stałe, czy olej opałowy, głównie ze względu na niższe koszty ogrzewania. Są również nieraz ekologiczną alternatywą dla gazu ziemnego, w przypadku, gdy nie ma możliwości technicznych, lub koszty przyłącza gazowego okazują się przekraczające pułap opłacalności. Warto pamiętać, że im budynek będzie cieplejszy, tym bardziej efektywne będzie wykorzystanie ogrzewania pompą ciepła. Przeglądając projekty domów i analizując koszty realizacji warto zwrócić na to uwagę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.