Wiadomości z Chorzowa

Nowe przepisy ws. fotoradarów. Więcej, drożej, ale bez punktów karnych?

  • Dodano: 2015-04-20 11:15, aktualizacja: 2015-04-20 12:23

Nasi posłowie zapowiadają zmiany w przepisach dotyczących karania krnąbrnych kierowców, których „złapie” fotoradar. Ci, którzy przekroczą prędkość zapłacą więcej. Kwoty mandatów wzrosną jeszcze bardziej, gdy kierowca będzie karany po raz kolejny.

Kary mają być ponoć dopasowane do średnich zarobków Polaków. Wg nowych wyliczeń, jeśli przepisy te wejdą w życie, za przekroczenie prędkości o 51 km możemy zapłacić ponad 700 zł (a to i tak jedna z niższych kwot). Kto dostanie taki mandat po raz czwarty, zapłaci o połowę więcej. Kary za jazdę w terenie zabudowanym mają wzrosnąć mniej więcej o połowę.

Jest jeszcze jeden przepis, który nie wszystkim się spodoba. Mandat za przekroczenie prędkości zapłaci nie kierujący pojazdem, a jego… właściciel. Fotoradarów będzie też więcej, a na wielu skrzyżowaniach w kraju mają się pojawić także aparaty rejestrujące wjazd na czerwonym świetle.

Na pocieszenie można dodać, że prawdopodobnie likwidacji ma ulec zarządzenie o dodawaniu punktów karnych do mandatów z fotoradarów. Kierowców zdyscyplinować mają przede wszystkim wysokie kary pieniężne.

Przypominamy też, że od 11 kwietnia obowiązują nowe przepisy drogowe. Za parkowanie na tzw. „kopercie” tj. miejscu dla niepełnosprawnych można dostać mandat w wysokości 800 zł, za brak odblasków po zmroku – „symboliczne” 100 zł. Kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o co najmniej 50 km/h może być pozbawiony prawa jazdy nawet na 3 miesiące… Warto na nowo przyswoić sobie kodeks drogowy, aktualizacji jest dużo.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.