10 tysięcy rowerów trafi do mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a 230 elektrycznych jednośladów otrzymają urzędnicy oraz miejskie służby – taki ma być efekt wdrożenia metropolitalnego projektu „Rowerem lub na kole - do pracy, w pracy, z pracy”.
Już na wiosnę z nowych rowerów będą mogli korzystać urzędnicy, natomiast udostępnienie 10 tysięcy rowerów dla mieszkańców to proces bardziej skomplikowany, dlatego na jego ukończenie potrzeba będzie nieco więcej czasu – prawdopodobnie jednak nie potrwa to dłużej niż do końca roku 2019. Plan jest dość ambitny, bo tak zaawansowany system czwartej generacji rowerów miejskich będzie największy w Europie.
Rowery mają być łatwo dostępne i publiczne, a korzystanie z nich umożliwi specjalna, mobilna aplikacja lub karty ŚKUP. Ogromną zaletą będzie przede wszystkim możliwość poruszania się po całej metropolii, nie tylko na terenie konkretnego miasta. I tak będzie można wskoczyć na rower w Rudzie Śląskiej a trasę bez problemu zakończyć np. w Mikołowie.
Kolejnym istotnym fundamentem programu jest połączenie gmin należących do GZM w jedną, zintegrowaną systemowo sieć dróg rowerowych – nie wystarczy bowiem oddać rowery do dyspozycji, trzeba również zapewnić spójną i praktyczną w użytkowaniu infrastrukturę.
Akcja informacyjna i promocyjna dla planowanego systemu komunikacji rowerowej w GZM połączona była z wyścigiem samorządowców, którzy na Stadionie Śląskim rywalizowali ze sobą w kolarskich wyścigach na 400 metrów. Ostatecznie na podium stanęli: Rafał Piech - prezydent Siemianowic Śląskich, Paweł Kłyk z gminy Bojszowy oraz wiceprezydent Świętochłowic Stanisław Korman.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyścigu samorządowców.