Wiadomości z Chorzowa

CEZ Chorzów instaluje barierę antyodorową wokół zbiornika wód technologicznych

  • Dodano: 2023-01-20 13:00

Mieszkańcy Chorzowa od dawna skarżyli się na odór, wydobywający się z terenu Elektrociepłowni CEZ. W związku z licznymi zgłoszeniami, zarówno Urząd Miasta, jak i sam zakład podejmowali działania, aby stopniowo pozbywać się nieprzyjemnego zapachu. Obecnie CEZ Chorzów S.A. instaluje barierę antyodorową wokół zbiornika retencyjnego wód technologicznych.

Mieszkańcy Starego Chorzowa i Maciejkowic od dłuższego czasu zmagali się z odorem

Fetor wydobywał się z biomasy, która jest wykorzystywana do produkcji ciepła. Ze względu na pandemię, zdecydowano się na zmagazynowanie większej ilości biomasy, aby nie ryzykować zatrzymaniem produkcji. Przez dużą ilość odpadów, składowano je także w otwartych magazynach poza zakładem, co potęgowało nieprzyjemne zapachy. 

Po interwencji władz elektrociepłownia dotychczas całkowicie usunęła zapasy biomasy składowanej na terenie magazynów zewnętrznych w opakowaniach typu „big bag” z byłych i obecnych terenów Zakładów Azotowych w Chorzowie (w rejonie ul. Narutowicza i ul. Maciejkowickiej). Spółka usunęła także z wyżej wymienionych terenów biomasę magazynowaną w betonowych boksach oraz zapasy biomasy składowanej luzem. Spółka zlikwidowała także zapas paliwa biomasowego składowanego luzem na terenach własnych przy ul. Królowej Jadwigi w Chorzowie.

Bariera antyodorowa wokół zbiornika retencyjnego wód technologicznych

We wrześniu 2022 r. elektrociepłownia CEZ Chorzów S.A. podjęła decyzję o montażu instalacji ograniczającej uciążliwości zapachowe związane ze współspalaniem biomasy. We współpracy z firmą bioArcus, posiadającą wieloletnie doświadczenie w zakresie neutralizacji odorów, zastosowano metodę polegającą na neutralizacji zapachów za pomocą systemu zamgławiającego
wodnym roztworem produktów antyodorowych, będącym mieszaniną naturalnych olejków eterycznych występujących w roślinach.

- Zastosowane w powstałej instalacji preparaty antyodorowe wchodzą w reakcję z zapachami, lecz nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. Wszystkie preparaty antyodorowe, które będą stosowane w CEZ Chorzów, posiadają niezbędną dokumentację, w tym karty charakterystyki, atest PZH (Państwowy Zakład Higieny), atest Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka oraz są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Skuteczność działania preparatów waha się w zależności od warunków w granicach 60-95% i jest potwierdzona badaniami wykonanymi przez akredytowane, niezależne laboratoria w Polsce, Republice Czeskiej i Włoszech. W roku 2018 technologia mokrej bariery antyodorowej bioArkus została uznana za najlepszą metodę likwidacji odorów pochodzących ze składowisk odpadów oraz kompostowni i jednocześnie uznana została za BAT (Best Available Technology) dla dużych otwartych przestrzeni z emisją niezorganizowaną - czytamy w komunikacie prasowym CEZ Chorzów S.A.

CEZ Chorzów S.A.

CEZ Chorzów S.A. to jedna z najnowocześniejszych jednostek produkcyjnych w Polsce, wybudowana celem odtworzenia mocy produkcyjnej Elektrowni Chorzów S.A. - jednej z najstarszych (1898) elektrowni w Polsce. Obecnie moc cieplna zamówiona w CEZ Chorzów oscyluje na poziomie 460 MWt.

Elektrociepłownia została zaprojektowana i zbudowana w oparciu o restrykcyjne normy ekologiczne dotyczące emisji pyłów, związków siarki i azotu do powietrza. Od 2008 roku rozpoczęła współspalanie węgla z biomasą. Obecnie udział biomasy w wytwarzaniu energii wynosi około 30%. W międzyczasie uruchomiono instalację odwróconej osmozy, która ograniczyła o 70% zużycie chemikaliów do uzdatniania wody. W 2017 roku powstała instalacja DeNOx, która dostosowała emisję tlenków azotu do limitów emisyjnych Dyrektywy IED i obowiązujących od 2021 roku konkluzji BREF/BAT.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Raus

    Może taką barierę założyć na domki, na amelungu, tam dopiero robią smród i syf, do tego trują całe osiedle. Ale, kto bogatemu górnikowi, zabroni, to przecież świętość nad świętościami, w tym kraju. Reszta może zdechnąć

  • Onkel Franz

    richich gornikow na ślonsku niyma

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również