Wiadomości z Chorzowa

Chorzów coraz lepiej wczuwa się w klimat

  • Dodano: 2018-02-01 08:15, aktualizacja: 2018-02-01 07:28

Szczegółowa analiza chorzowskich danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat nie pozostawia złudzeń: zmiany klimatu skutkować będą ulewnymi deszczami, silnymi podmuchami wiatrów, spowodują także fale upałów.

Co rozbić aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i zminimalizować szkody? Nad konkretnymi rozwiązaniami pracują właśnie urzędnicy z Chorzowa i eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Efektem ich pracy będzie miejski plan adaptacji do zmiany klimatu, czyli pakiet działań inwestycyjnych, organizacyjnych i edukacyjnych. Wypracowane rozwiązania konsultowane są z przedstawicielami organizacji społecznych i gospodarczych, stowarzyszeń oraz mieszkańców w trakcie warsztatów.

Zależy nam na tym, aby poznać opinie chorzowian na temat zagrożeń związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi oraz ich sugestie dotyczące działań zwiększających bezpieczeństwo i komfort życia w mieście – podkreśla dr Janina Fudała z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Z dotychczasowych analiz zespołu wynika, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będzie wzrastać. Mieszkańcy Chorzowa częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur (powyżej 30°C), ulewnych deszczy, burz i silnego wiatru.

Te zjawiska klimatyczne już powodują i będą w przyszłości powodować dla mieszkańców Chorzowa dodatkowe uciążliwości takie jak np. wzrost temperatury na obszarach o intensywnej zabudowie i dużej gęstości zaludnienia – wyjaśnia dr Janina Fudała z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. – Wysokie temperatury oraz okresy bezopadowe będą nasilać odczuwanie takich zjawisk jak miejska wyspa ciepła, zanieczyszczenie powietrza pyłami, a także występowanie smogu zimowego. Szczególnie narażone są osoby starsze (65+), przewlekle chore oraz dzieci m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia i układu oddechowego – dodaje dr Fudała.

Miejski plan adaptacji do zmian klimatu powstaje w Chorzowie w ramach projektu Ministerstwa Środowiska.

Na bieżąco pracujemy nad tym, by jak najlepiej przygotować się do zmian klimatu, widocznych m.in. pod postacią ulewnych deszczy – podkreśla Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. – Ministerstwo Środowiska zainicjowało projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Dokumenty te mają pomóc jak najlepiej przygotować się do zmieniających się warunków, a tym samym minimalizować straty gospodarcze i społeczne – dodaje wiceminister Sałek.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wanda Sułkowska

    Dobroczynny wpływ zadrzewienia na klimat jest oczywisty dlatego trzeba powstrzymać wycinkę drzew - ponad konieczne cięcia sanitarne.Ponadto warto lepiej pielęgnować miejskie i podmiejskie zespoły leśne, W mieście część terenów zadrzewionych jest własnością prywatną, w większości są to miejsca zaniedbane. Dużo lepiej jest na terenach gminnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również