Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Nie będą wypłacali 500+? Pracownicy MOPS szykują się do strajku!

 • Dodano: 2019-04-18 13:45

Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższym czasie kolejna grupa zawodowa upomni się o wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy - pracownicy pomocy socjalnej zainspirowani strajkiem nauczycieli sami szykują się do podobnej akcji.

Pracownicy socjalni oraz pomocy społecznej szykują się do strajku

Jak informuje na stronie internetowej Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, również ta grupa zawodowa chce w sposób bardziej kategoryczny upomnieć się o swoje prawa. Chociaż faktycznie pracownicy pomocy społecznej w zasadzie protestują już co najmniej od jesieni, dopiero teraz szykują się do zaostrzenia formy protestu poprzez ogólnopolski strajk.

Przyszedł czas kolejnej mobilizacji i jednocześnie sprawdzian dla całego naszego środowiska zawodowego. Rozpoczynamy zbieranie deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej - czytamy na stronie PFZPSiPS

Na razie trwają przygotowania, a związki zawodowe przyjmują zgłoszenia gotowości do strajku. Następnie musi jeszcze nastąpić przewidziana w ustawie procedura, wedle której pracownicy powinni najpierw wystosować konkretne żądania, następnie prowadzone są rokowania, mediacje i referendum strajkowe, a dopiero na samym końcu następuje faktyczne odstąpienie od pracy.

Strajk nauczycieli zainspirował pracowników MOPS-ów

Federacja związkowa wzywa do strajku nie tylko koleżanki i kolegów zrzeszonych w związku zawodowym, ale również pracowników, którzy do takiej organizacji nie należą.

Niezbędna jest masowość działań protestacyjnych, którą może zapewnić solidarny udział w akcji wszystkich związków zawodowych działających w pomocy społecznej, ale przede wszystkim gotowość i udział osób niezrzeszonych w żadnej organizacji związkowej. Uzwiązkowienie w Polsce wynosi obecnie ok. 14% zatrudnionych, dlatego oczywistym jest, że bez Waszego udziału żadna akcja strajkowa nie będzie miała szansy powodzenia. Przykład strajkujących nauczycieli pokazał, że ok. 400 tys. pracowników oświaty nie należących do żadnego związku zawodowego, ale z pomocą związków zawodowych może doprowadzić do największego strajku tej grupy zawodowej. Nasz sprawdzian przed nami. Teraz albo nigdy. Jeśli nie uda nam się zmobilizować – wszystko wskazuje, że najbliższe lata będą dla nas i polskiej pomocy społecznej czasem dryfowania w kierunku jeszcze większego braku szacunku, przekładającego się na poziom naszych uposażeń, obciążania nas i gmin zadaniami bez zapewnienia środków na ich realizację oraz pogorszeniem i tak już tragicznych warunków pracy - czytamy w oświadczeniu Polskiej Federacji  Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej

Wojciech KocjanWojciech Kocjan
Źródło: Foto: Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Wanda Sułkowska

  Polski nauczyciel otrzymuje najniższą zapłatę wśród tej grupy zawodowej państw UE. Do autorów negatywnych komentarzy!Zdaj maturę na wysoką ocenę. Skończ uniwersyteckie studia z magisterium. Zdobądź zawodowe uprawnienia. Przejdź drogę awansową od kontraktu do dyplomu. Zdaj na wysoką ocenę certyfikat znajomości języka zachodniego. Pracuj i odbywaj studia podyplomowe. Potrafisz?

 • Antytalent

  Kobieto zrozum że dla człowieka który skończył 7 klas nauka to wręcz kara wiec nauczyciel nie jest potrzebny. Takich ludzi jest ok 30% w tym kraju. Głowa do góry za kilka miesiecy wszystko się zmieni mam nadzieję....

 • Wanda Sułkowska

  Osoba bez wykształcenia ma dzieci i widzi różnicę między własnym losem, a losem osób z cenzusem. Zachęca werbalnie potomstwo do edukacji ale nie bardzo potrafi stworzyć ku temu domowe warunki.Dlaczego nauka jest karą?

 • Antytalent

  Haha dobre :) babo włącz myślenie bo słabo coś kumasz

 • Kubiok

  Jaka jest różnica miedzy krowa a nauczycielemKrowa dostaje więcej siana hahaha

 • Ss

  Nauczyciele mogli sobie strajkować w wakacje.Mam już dość ich strajku Do roboty

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.