Wiadomości z Chorzowa

Europejskie Dni Dziedzictwa: Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się w Chorzowie

  • Dodano: 2019-08-26 15:30

W I i II weekend września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczny temat imprezy "POLSKI SPLOT" nawiązuje do procesu kształtowania granic i budowy państwowości po 1918 roku. Sprawdźcie jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Chorzowie!

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest:

  • szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna,
  • promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego,
  • podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej
  • oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Chorzowie!

  • 14 września - wieża wyciągowa dawnego szybu Prezydent

10:00-13:00 - spacer historyczny szlakiem chorzowskich zabytków z okresu międzywojennego z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Spacer rozpocznie się pod wieżą wyciągową dawnego szybu Prezydent, skąd uczestnicy przejdą do miejskiego ratusza (zwiedzanie sali sesyjnej). Następnie planowane jest przejście pod wysokościowiec zlokalizowany u zbiegu ulic Wolności i Zjednoczenia, skąd zgromadzeni udają się do budynku szkolnego I AZSO im. J. Słowackiego (zwiedzanie wnętrza szkoły). Spacer zakończy się w kościele pw. św. Antoniego. Wszystkie obiekty pochodzą z okresu międzywojennego, kiedy to obecne miasto Chorzów znalazło się w przyłączonej do Polski części Górnego Śląska.

  • 15 września - Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

17:00-18:00 - Koncert Moniuszko - mistrz pieśni i miniatury fortepianowej w wykonaniu Marcina Wolaka, Pawła Kubicy i Katarzyny Ćwiek.

Ideą wydarzenia jest zaprezentowanie muzyki Stanisława Moniuszki w autentycznym dziewiętnastowiecznym otoczeniu. Dlatego koncert odbędzie się w Muzeum " Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", w którym odtworzono warunki życia najbardziej zbliżone do tych, w jakich powstawały utwory Moniuszki. Koncert, podczas którego zaprezentowana zostanie muzyka instrumentalna, poprowadzi dr hab. Wacław Golonko. Koncert stanowi część cyklu składającego się z czterech wydarzeń - trzech koncertów i jednego widowiska muzycznego - realizowanych na terenie muzeum we wrześniu.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.