Mozna poznac historie i kulture z bliska. Warto odwidzic i warto robic to co roku bo ciagle sie cos zmienia. Kazdy powienien przyjsc.
Katalog firm
dodaj firmęSakncen, czyli Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest muzeum etnograficznym na wolnym powietrzu, gromadzącym i prezentującym tradycyjne, drewniane budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe tj. budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty rzemieślniczo-przemysłowe oraz sakralne wraz z wyposażeniem wnętrz. Muzea tego typu nazywane są muzeami wsi lub parkami etnograficznymi, jednak najbardziej popularną nazwą pozostaje skansen.
Bilety wstępu:
Chorzowska placówka to jedno z większych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Na powierzchni 22 ha prezentowanych jest 75. obiektów z 14-stoma zagrodami, które - zgrupowane w formie przysiółków - nie odtwarzają układu danej wsi, lecz dają całościowy obraz tradycyjnego budownictwa na pojedynczych, kompletnych przykładach. Budynki składające się na zagrody pochodzą z różnych miejscowości danego podregionu, gdyż w latach pięćdziesiątych nie było już w obrębie naszego województwa pełnych obejść o zabytkowym charakterze. Zestawione są one jednakże zgodnie z miejscową tradycją i wiedzą o danym układzie.
Idea budowy śląskiego skansenu zrodziła się już w okresie międzywojennym. W tym celu w 1936 roku przeniesiono z Syryni do Parku Kościuszki w Katowicach drewniany kościółek pw św. Michała Archanioła z 1510r. oraz XVII - wieczny spichlerz z Gołkowic. Wybuch II wojny światowej przeszkodził w realizacji tego zamierzenia. Dopiero w 1952 roku na Walnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach powrócono do budowy muzeum, proponując jego lokalizację na terenach powstającego w tym czasie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
Pierwsze obiekty posadowiono w 1964 roku, a były to wiatrak z Grzawy i spichlerz z Warszowic. Lata 1969-1975 to okres intensywnych robót ziemnych związanych z ukształtowaniem terenu pod planowane zagrody; budową dróg, cieku wodnego oraz wytyczeniem pól, łąki i ogródków przyzagrodowych. W 1975 roku po przeniesieniu 33 obiektów udostępniono skansen zwiedzającym, zaś dalszą budowę i ekspozycję przejęła powołana wówczas dyrekcja. Zgromadzone w Górnośląskim Parku Etnogrficznym zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko - rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz Zagłębia Dąbrowskiego. O takim obliczu skansenu zadecydowały nie historyczne granice Górnego Śląska, a obszar woj. katowickiego z lat 70-tych. Budownictwo zachodniej, historycznej części Górnego Śląska, prezentuje Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.
Mozna poznac historie i kulture z bliska. Warto odwidzic i warto robic to co roku bo ciagle sie cos zmienia. Kazdy powienien przyjsc.
Chorzowski Skansen zaprasza na Dzień Rzemiosła i Rękodzieła - od Śląska do Beskidu
Serdecznie zapraszamy 21 maja do Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" w godzinach 12.00 - 17.00 na imprezę plenerową " Dzień Rzemiosła i Rękodzieła - od Śląska do Beskidu".
II Igrzyska w Parku Śląskim! Wystartowały zapisy. Liczba drużyn jest ograniczona
Wspaniałe wieści dla wszystkich miłośników przygód na świeżym powietrzu! Już niedługo odbędzie się druga edycja Igrzysk w Parku Śląskim!
Impreza plenerowa "Wielkanoc na Śląsku"
Jeśli chcecie poczuć ducha świąt wielkanocnych, a przy okazji dobrze się bawić całą rodziną to serdecznie zapraszamy na imprezę plenerową „Wielkanoc na Śląsku”.
SLAVNI 2023 - spotkanie z kulturami rodzimymi Europy w chorzowskim Skansenie
SLAVNI 2023 to spotkanie z kulturami rodzimymi Europy.
W marcu jak w garncu - niedzielny spacer w skansenie
Jeśli lubicie się trochę pobrudzić, a przy okazji zrobić ładną ozdobę do domu to mamy propozycję właśnie dla Was!
Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.