Katalog firm  

Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny

Korzystasz z naszych usług?
Dodaj polecenie »x

Logo Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny

ul. Parkowa 25
41-500 Chorzów

Godziny otwarcia: 9:00 - 16:00

 • Poniedziałek: 9:00 - 16:00
 • Wtorek: 9:00 - 16:00
 • Środa: 9:00 - 16:00
 • Czwartek: 9:00 - 16:00
 • Piątek: 9:00 - 16:00
 • Sobota: 10:00 - 16:00
 • Niedziela: 10:00 - 16:00

tel.: 32 450 27 04

fax: 32 241 55 01Kliknij, aby powiększyć mapę

Opis

Sakncen, czyli Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest muzeum etnograficznym na wolnym powietrzu, gromadzącym i prezentującym tradycyjne, drewniane budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe tj. budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty rzemieślniczo-przemysłowe oraz sakralne wraz z wyposażeniem wnętrz. Muzea tego typu nazywane są muzeami wsi lub parkami etnograficznymi, jednak najbardziej popularną nazwą pozostaje skansen.

Bilety wstępu:

 • normalny: 8 zł
 • ulgowy: 6 zł
 • osoby niepełnosprawne, opiekunowie, nauczyciele: 1zł
 • bilet imprezowy: normalny: 9 zł/ ulgowy: 7 zł
 • w poniedziałki wstęp wolny


Chorzowska placówka to jedno z większych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Na powierzchni 22 ha prezentowanych jest 75. obiektów z 14-stoma zagrodami, które - zgrupowane w formie przysiółków - nie odtwarzają układu danej wsi, lecz dają całościowy obraz tradycyjnego budownictwa na pojedynczych, kompletnych przykładach. Budynki składające się na zagrody pochodzą z różnych miejscowości danego podregionu, gdyż w latach pięćdziesiątych nie było już w obrębie naszego województwa pełnych obejść o zabytkowym charakterze. Zestawione są one jednakże zgodnie z miejscową tradycją i wiedzą o danym układzie.

Idea budowy śląskiego skansenu zrodziła się już w okresie międzywojennym. W tym celu w 1936 roku przeniesiono z Syryni do Parku Kościuszki w Katowicach drewniany kościółek pw św. Michała Archanioła z 1510r. oraz XVII - wieczny spichlerz z Gołkowic. Wybuch II wojny światowej przeszkodził w realizacji tego zamierzenia. Dopiero w 1952 roku na Walnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach powrócono do budowy muzeum, proponując jego lokalizację na terenach powstającego w tym czasie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

Pierwsze obiekty posadowiono w 1964 roku, a były to wiatrak z Grzawy i spichlerz z Warszowic. Lata 1969-1975 to okres intensywnych robót ziemnych związanych z ukształtowaniem terenu pod planowane zagrody; budową dróg, cieku wodnego oraz wytyczeniem pól, łąki i ogródków przyzagrodowych. W 1975 roku po przeniesieniu 33 obiektów udostępniono skansen zwiedzającym, zaś dalszą budowę i ekspozycję przejęła powołana wówczas dyrekcja. Zgromadzone w Górnośląskim Parku Etnogrficznym zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko - rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz Zagłębia Dąbrowskiego. O takim obliczu skansenu zadecydowały nie historyczne granice Górnego Śląska, a obszar woj. katowickiego z lat 70-tych. Budownictwo zachodniej, historycznej części Górnego Śląska, prezentuje Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

Słowa kluczowe: Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny, skansen chorzów, cennik, godziny otwarcia, tradycje, edukacja regionalna, zabytki regionu, folklor, sesje zdjęciowe w skansenie, muzea

Statystyki: 31974 wyświetleń.

Formularz zapytania

- prześlij kopię formularza na mój adres e-mail

Polecenia i opinie

 •     (2015-12-17)

  Opinia: Mozna poznac historie i kulture z bliska. Warto odwidzic i warto robic to co roku bo ciagle sie cos zmienia. Kazdy powienien przyjsc.

  Data skorzystania z usługi: 2015-06-09

Poleć firmę

Jeżeli uważasz, że firma Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny jest godna polecenia, napisz opinię i zarekomenduj ją innym.

* - pola obowiązkowe

Publikowane opinie są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Napisali o nas

 •  

  Trwają wakacje. Jak spędzić je w mieście?
  Bilet do kina za 3 złote, półkolonie dla małych naukowców, aktorów i muzyków oraz imprezy plenerowe w skansenie – to tylko część oferty, z której skorzystają dzieci spędzające wakacje w mieście.

 •  

  V Chorzowski Rycerski Turniej Szachów Średniowiecznych
  W sobotę 25 marca w Młodzieżowym Domu Kultury rozpocznie się I etap V Chorzowskiego Rycerskiego Turnieju Szachów Średniowiecznych.

 •  

  "Zwierzęta w zagrodzie"
  Skansen w Chorzowie zaprasza 25 września w godzinach od 13.00 do 17.00 na imprezę plenerową „Zwierzęta w zagrodzie”.

 •  

  Impreza po zbóju w skansenie, czyli "Zbóje i zbójnictwo"
  18 września w godzinach od 12.00 do 17.00 W skansenie spotkanie prawdziwych zbójników. Podczas imprezy „Zbóje i zbójnictwo” będzie można zobaczyć pokazy walk zbójnickich, prezentacje stroju i broni zbójnickiej, oraz wystawa malarstwa i rzeźbiarstwa związanych z tematyką zbójów.

 •  

  Kazik zagra w chorzowskim Skansenie
  Pod koniec sierpnia w chorzowskim Skansenie już po raz drugi odbędzie się Festiwal Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca”.

123następna »

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.