Wiadomości z Chorzowa

Uwaga na mokrą nawierzchnię!

  • Dodano: 2022-05-30 08:00, aktualizacja: 2022-05-30 08:04

Od kilku dni w naszym regionie mamy do czynienia ze zmienną aurą. Takie warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom, ponieważ sprawiają, że jezdnia robi się śliska. W ostatnim czasie na drogach, szczególnie tych gdzie poruszamy się z większą prędkością, dochodzi do wielu wypadków i stłuczek. Apelujemy o rozwagę!

Mokrą jezdnię wiosną śmiało porównać można do oblodzonej zimą!

Niestety w ostatnich dniach przekonało się o tym wielu użytkowników śląskich dróg. Podstawowe dwie zasady mogące poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze w takich warunkach to dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych i zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Obie zasady dotyczą wszystkich poruszających się pojazdami jednak ta związana z bezpieczną odległością powinna być respektowana zwłaszcza przez kierujących pojazdami ciężarowymi. Na mokrej jezdni droga hamowania pojazdów o dużej masie znacznie się wydłuża. Jeśli podróżujemy w trakcie intensywnych opadów bądź też bezpośrednio po obfitej ulewie, pamiętajmy o bardzo groźnym zjawisku aquaplaningu, które powoduje utratę przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą. Spowodowane jest to tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. W efekcie tego bardzo często dochodzi do utraty kontroli nad pojazdem. 

Reasumując - jedź wolniej i nie „na zderzaku”!

KWP

Komentarze (2)    dodaj »

  • K.E.N.

    Oczywiście rozsądek rzecz święta. Ciekawe jednak ile wypadków spowodują kierowcy z Ukrainy. Nie mówię że są lepsi lub gorsi ale ich samochody nie spełniają jakichkolwiek norm. Już są pierwsze wypadki na Śląsku spowodowane stanem ukraińskich samochodów.

  • Ii

    Nie jest tak źle, same lepsze fury na Ukraińskich blachach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również