Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie Batorym stanie pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa

  • Dodano: 2019-12-23 10:30

Na skwerze u zbiegu ulic Stefana Batorego i Jubileuszowej w Chorzowie Batorym stanie pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa. Jego odsłonięcie zaplanowano na 25 maja przyszłego roku.

Pomnik, który stanie w Chorzowie Batorym będzie upamiętniał fakt istnienia i wyzwolenia filii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau, jaki funkcjonował na terenie naszego miasta w latach 1944 – 1945. Monument będzie miał dwa metry wysokości i półtora metra szerokości. Jego forma to synteza betonowych słupów ogrodzenia układających się w kształt ludzkiej ręki. Na podstawie pomnika ustawiona zostanie tablica z inskrypcją o treści: 


W EUROPEJSKIM DNIU BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM
PAMIĘCI WSZYSTKICH OFIAR 
PRACY PRZYMUSOWEJ I NIEMIECKIEGO LUDOBÓJSTWA
MIESZKAŃCY CHORZOWA
25.05.2020 

W chorzowskim podobozie więzionych było co najmniej 200 osób

Filia obozu Auschwitz-Birkenau, nazwana „Bismarckhutte”, istniała od września 1944 r. do stycznia 1945 r. w rejonie dzisiejszych ulic Stefana Batorego i Czempiela w Chorzowie. Był to ogrodzony drutem kolczastym teren wyposażony w kilka drewnianych i murowanych baraków. Przebywali w nim więźniowie, głównie narodowości żydowskiej, pochodzący m.in. z Polski, Belgii, Austrii, dawnej Czechosłowacji, Francji, Holandii oraz Litwy. 

- Na podstawie zachowanych materiałów Ruchu Oporu można założyć, że w obozie tym przebywało co najmniej blisko 200 więźniów, którzy codziennie wyprowadzani i konwojowani przechodzili na teren huty pracując w różnych jej wydziałach. Do lat 60 tych XX wieku istniał jeszcze jeden z baraków murowanych, który po zakończeniu działań wojennych służył jako budynek - socjalny. Opisywany projekt jest kontynuacją społecznych działań związanych z propagowaniem tematyki historycznej związanej z II wojną światową na terenie miasta Chorzów – czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie wzniesienia pomnika, przyjętej przez Radę Miasta Chorzów.

Z propozycją upamiętnia ofiar chorzowskiego podobozu KL Auschwitz-Birkenau wystąpił Grzegorz Rosengarten, wieloletni prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. 

Komentarze (19)    dodaj »

  • Kris

    Na pewno w Chorzowie żyją jeszcze ludzie pamiętający ten obóz. We wszystkich górnośląskich miastach obozy te funkcjonowały nawet do końca lat 50-tych. Niesprawiedliwością dziejową, a być może próbą zakłamania historii jest upamiętnienie jedynie wąskiej grupy osób, zamiast wszystkich nieszczęśników. Zwracam uwagę na czasokres funkcjonowania obozu pod administracją niemiecką (5 miesięcy). Pod administracją "czerwonych kmerów" obozy jak wspomniałem funkcjonowały znacznie dłużej i również osoby ginęły w nich, a rodziny przez długi czas nie mogły się nic dowiedzieć. Przykład? Katastrofa w KWK Barbara-Wyzwolenie w 1954 roku. Do dziś jedna z największych katastrof w górnictwie na naszych ziemiach. Akta sprawy mimo upływu prawie 70 lat nadal nie są odtajnione. Powód? Banalny. Oficjalnie podano do wiadomości nazwiska ponad 70 ofiar podczas gdy ratownicy wydobyli grubo ponad 100 osób. Do wiadomości oficjalnej podano jedynie ofiary zatrudnione w kopalni, a więźniów obozowych traktowano jak podludzi pomimo iż nie byli więźniami w dzisiejszym słowa rozumieniu. Z powodu dużej śmiertelności i wypadkowości w przemyśle wśród obozowiczów prowadzonych codziennie pod bronią na zakłady w 1958 chyba roku zaniechano stosowania tych ewidentnych tortur. Dodam tylko, że powojenni więźniowie pracowali po 12 godzin mając...1 dzień w miesiącu wolny. Oczywiście niedziela na całodzienne pranie mózgu leninowską ideologią. Czy obozy te można uznać za polskie? Bo często słyszę takie złośliwe teksty. Nie jestem pewien. Wszystko zależy od tego, czy w ogóle tych oddanych towarzyszy partyjnych, polsko języcznych lub z polsko brzmiącymi nazwiskami, a w rzeczywistości radzieckich sługusów, w ogóle można uznać za Polaków. Znaczna ich część przyszła wszak z.frontem ukraińskim. Myślę, że mało kto tu wie, bo tej historii dziś nikt nie uczy, że wszystkie większe miasta naszego regionu posiadały po wkroczeniu czerwonej zarazy administrację radziecką, która wspaniałomyślnie przekazywała pałeczkę władzy polskiej administracji, wcześniej dobrze przygotowanej. Na ul. Dąbrowskiego w obecnej siedzibie ZUSu była siedziba NKWD, które dbało, by wszystko poszło jak najlepiej. No i poszło znakomicie, co do dziś widać choćby po wcześniejszych niektórych komentarzach. Mam nadzieję jedynie, że wynikają one tylko z braku dojrzałości ich autora lub braku wiedzy, a nie ze znakomitej roboty jaką wykonali czerwoni najeźdźcy w 45 roku...

  • Wanda Sułkowska

    Po II Wojnie Światowej w Świętochłowicach Zgodzie był czynny Obóz Pracy, w rzeczywistości miejsce zagłady zorganizowany przez Urząd Bezpieczeństwa podporządkowany NKWD. Żyd Salomon Morel - kat obozowy, złoczyńca, nigdy nie odpowiedział za swoje bestialstwa na Ślązakach.Po likwidacji obozu w 1945 uciekł do Izraela nie niepokojony przez Polaków zmarł wśród pobratymców w dobrobycie. Na świętochłowickim cmentarzu stoi skromny obelisk upamiętniający to miejsce kaźni.

  • Gekon

    Czysto polski pomysl...Pomniki ,pomniki,tablice ,pomniki...

  • Wolny

    O co chodzi z tą "dłonią" bez kciuka?! Dziwny pomnik, mnie się kojarzy z moim kolesiem z Huty co mu piła kciuk odcieła.

  • Sylwester

    Brawo dla tej inicjatywy.

  • Yo

    A kiedy stanie haziel na amelungu?

  • ???

    Niy mosz kaj robić?

  • Matha

    Bardzo ważna sprawa w 21 wieku...kolejne miejsce do robienia selfie. Chociaz słowne ludobójstwo mamy na codzien.

  • Mira

    A kiedy zostanie wybudowany pomnik upamietniajacy zakatowanych przez Polakow Gornoslazakow?

  • chorzowsky

    Paliaki twierdzą, że to nie oni, tylko jacyś komuniści... ciekawe, bo nigdy o takim narodzie nie słyszałem, a ci "komuniści" z obozu Zgoda nosili polskie mundury.

  • Hanek

    Polacy próbują wmówić światu, że cierpieli za miliony, a innym krzywdy nie robili.

  • Miro

    Dokładnie. Wszystkie swoje zbrodnie próbują zwalić na innych.

  • Engeli Wirth

    Naprawdę mi ciebie żal. XXI wiek a twój rozumek niczym galaretka. Człowieku to już nie czas i miejsce na takie trywializmy. Osmieszasz się tylko.

  • Hanys Hans

    Engeli, racej ty się osmieszasz!

  • Sss

    Może by tak ulepszyć przejścia dla pieszych oświetlić bardziej lub zobligować kierowców do zwolnienia przy rondzie między ulicami Górnicza Racławicka Hajducka. Pewnie nie bo poco lepiej pomniki i stadiony budowac

  • fran

    Wszyscy kierowcy przejeżdżają przez rondo na styku ul. Hajduckiej i Racławickiej zobligowani są do całkowitego zwolnienia pojazdu w czasie poruszania się po ww. układzie drogowym. Proszę, zobligowani za darmo.PS. nie bardzo rozumiem co czym piszesz i czy kiedykolwiek jechałaś/eś po tym rondzie - szybko się nie da. Za pomnik ma zapłacić IPN, pamięć o historii również trudnej jest potrzebna.

  • HKS

    Kto buduje stadion?

  • Ryszard

    Na całe szczęście nikt.

  • HKS

    Ryszard a ty skąd pochodzisz .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również