Wiadomości z Chorzowa

Trzeba zacisnąć pasa! Budżet Chorzowa na 2020 r.

 • Dodano: 2019-12-20 11:00

Sytuacja finansowa Chorzowa jest stabilna, ale w przyszłym roku miasto będzie musiało zacisnąć pasa – podkreśla Małgorzata Kern, skarbnik Chorzowa. Uchwalony przez Radę Miasta budżet Chorzowa na 2020 r. zakłada dochody w wysokości 715 mln zł, znacznie mniej niż prognozowano przed wprowadzeniem zmian w przepisach podatkowych. 

Deficyt w budżecie Chorzowa na 2020 r. wyniesie ponad 27 mln zł

Projekt budżetu Chorzowa na 2020 rok zakłada dochody w wysokości około 715 mln złotych. Planowane wydatki wynoszą ponad 742 mln złotych. Oznacza to, że deficyt w budżecie miasta wyniesie ponad 27 mln złotych i zostanie sfinansowany z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. 

- Sytuacja finansowa Chorzowa jest stabilna, co potwierdzają niezależne instytucje ratingowe. Mimo to, w przyszłym roku miasto będzie musiało zacisnąć pasa, bo przy malejących dochodach wzrosną wydatki samorządów. Projekt budżetu miasta na 2020 rok zakłada dochody w wysokości około 715 mln złotych. Jest to kwota znacznie mniejsza od prognozowanej przez miasto jeszcze przed wprowadzeniem przez rząd nagłych zmian w przepisach podatkowych – tłumaczy Małgorzata Kern, skarbnik miasta

Negatywnie na dochody budżetowe miasta wpłyną zmiany w systemie podatkowym – można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały. Chodzi przede o wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli: 

 • obniżenie stawki PIT z 18% na 17%, 
 • wprowadzenie zerowego PIT dla osób poniżej 26 roku życia, 
 • zwiększeniem kosztów uzyskania przychodu,
 • planowane zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Skarbnik miasta szacuje, że łącznie z powodu tych zmian dochody miasta zmniejszą się o około 16 mln złotych

Ponad połowa budżetu Chorzowa przeznaczona na administrację

Zmniejszenie planowanych dochodów zbiega się ze wzrostem wydatków miasta – podkreślają urzędnicy z Chorzowa. Planowane wydatki wyniosą ponad 742 mln złotych.

- Miasto będzie musiało znaleźć środki m.in. na podwyżki cen prądu, co będzie kosztować około 3 mln złotych. Do tego dochodzą rosnące wydatki na edukację – w 2018 roku Chorzów dopłacił prawie 38% z całej kwoty subwencji, a w przyszłym roku może być to jeszcze więcej. Problemem dla samorządu jest także wzrost płacy minimalnej. Na ten cel trzeba wygospodarować kolejne 6 mln złotych – wylicza skarbnik miasta. 

Największą część budżetu miasta pochłonie jednak administracja, czyli wydatki bieżące jednostek budżetowych. Na ten cel zaplanowano ponad 400 mln złotych, w tym na same wynagrodzenia 264 mln złotych. 

Konieczne jest znaczne ograniczenie wydatków na inwestycje

W związku z mniejszymi dochodami i większymi wydatkami bieżącymi konieczne jest znaczne ograniczenie wydatków inwestycyjnych – zaznaczają urzędnicy. W projekcie budżetu Chorzowa na inwestycje i zakupy inwestycyjne zaplanowano zaledwie 84 mln złotych, co stanowi nieco ponad 11 proc. wydatków budżetowych.

-  Te inwestycje, które są współfinansowane ze środków unijnych, m.in. Muzeum Hutnictwa, tężnia, remont ulicy 3 maja, zostały ujęte w nowym budżecie. Rezygnacja z ich realizacji wiązałaby się z koniecznością zwrotu dofinansowania. Aby sfinalizować rozpoczęte działania zaciągnięty został kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym – tłumaczy Małgorzata Kern, skarbnik Chorzowa. 

W projekcie budżetu zaplanowano także blisko 3,5 mln złotych na realizację projektów z 7. edycji Chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Momo

  Proponuję zwolnić część administracji i tak jedna kobita się wszystkim zajmuje jak się w urzędzie dowiaduje, to po co ich tam tyle siedzi?!

 • Bercik Oberschlesien

  Chorzów, Downa Królewska Huta, Königshütte, to cień równego sztadu... Polnische Wirtschaft...

  • Bercik Oberschlesien
   2019-12-21 20:04
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • August

  Taki zakochany jesteś volksdojczu to pozwiedzaj Świętochłowice. Tam twe miejsce.

 • Ginter

  Pasa każe zaciskać a ruchowi splate zobowiązań przesuwa o rok...jak nie wiadomo o co chodzi to musi chodzić o.........

 • Podatnik

  A Kotala chce nadal zbudować stadion z barem dla kibolskiej, bezzębnej patologii?

 • Classic

  W dubie zbudujcie za swoje pieniądze nie podatników

 • Chorzowianin

  1,2,3 zaro się zacznie płacz laj jest stadion Hahahaha

 • Kkk

  Kaj jest stadion

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.