Katalog firm dodaj firmę

Teatr Reduta Śląska

Korzystasz z naszych usług?
Dodaj polecenie »x

Logo Teatr Reduta Śląska

ul. Sienkiewicza 3
41-500 Chorzów

Godziny otwarcia: kontakt telefoniczny

  • Poniedziałek: kontakt telefoniczny
  • Wtorek: kontakt telefoniczny
  • Środa: kontakt telefoniczny
  • Czwartek: kontakt telefoniczny
  • Piątek: kontakt telefoniczny
  • Sobota:
  • Niedziela:

tel.: +48 604 446 905Kliknij, aby powiększyć mapę

Opis

Teatr Reduta Śląska - teatr mieszczący się w Chorzowskim Centrum Kultury założony w 1993 roku i z przerwą działający do dziś. 

Swoje początki amatorski Teatr Ludowy Reduta Śląska datuje na rok 1933. Grupę tworzyli pasjonaci, absolwenci śląskich szkół, ludzie różnych zawodów, których celem było propagowanie kultury, teatru, a co najważniejsze języka polskiego.

Na początku swojej działalności redutowcy spotykali się w Domu Kultury Huty Kościuszko, który był opiekunem i  głównym patronem zespołu. W późniejszym czasie został on przeznaczony do remontu,  w celu otworzenia Teatru Rozrywki – teatru z prawdziwego zdarzenia. Swoje zajęcia Reduta kontynuowała w prowizorycznym Domu Kultury na  Paderewskiego w Chorzowie, a premiery (głównie bajki dla dzieci) były wystawiane w sali teatralnej szkoły podstawowej nr 5 oraz na scenie Teatru Miejskiego jeszcze przed jego zamknięciem.

Teatr działał z wielkim rozmachem, na przedstawienia przybywali nie tylko mieszkańcy Chorzowa , ale także osoby z ościennych miast. W ciągu pierwszych sześciu lat aktorzy zrealizowali 29 premier, co dawało około pięć nowych sztuk każdego roku. Po wojnie - do 1995 roku Reduta wystawiła ok. 80 premier.


W 1995 roku działalność Reduty Śląskiej została zawieszona. Natomiast w roku 2012 z inicjatywy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Chorzów oraz dyrekcji Chorzowskiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie z udziałem Pani Barbary Michalik (jako jednej z najdłuższym stażem członków Reduty) na którym podjęto decyzję o wznowieniu działalności. Do pełnej reaktywacji grupy doszło w marcu 2012 r.


Pierwszym przedstawieniem po tak długiej przerwie była sztuka pt. „Tragedia prześlicznej Ulijanki i dojrzałego Edmunda” autorstwa i reżyserii Mirosława Orzechowskiego, której prapremiera odbyła się 23 lutego 2013 roku.

Słowa kluczowe: Teatr Reduta Śląska, teatr reduta chorzów, reduta śląska, spektakl, teatry, opery, filharmonie

Statystyki: 350 wyświetleń.

Formularz zapytania

- prześlij kopię formularza na mój adres e-mail

Polecenia i opinie

Poleć firmę

Jeżeli uważasz, że firma Teatr Reduta Śląska jest godna polecenia, napisz opinię i zarekomenduj ją innym.

* - pola obowiązkowe

Publikowane opinie są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Napisali o nas

W portalu nie opublikowano żadnej informacji dot. firmy.

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.