We wtorek, 8 lipca, nad miastem przeszła fala silnych opadów. Chorzowscy strażacy byli w pełnej gotowości – na szczęście nie doszło do większych zalań.
Interwencje Straży Pożarnej w Chorzowie
We wtorkowe popołudnie, 8 lipca rozpoczęły się intensywne opady deszczu, które poskutkowały zbieraniem się wody na ulicach i innych terenach. Ile razy interweniowali chorzowscy strażacy? Jak przekazuje oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, mł. kpt. Michał Adamek, na szczęście interwencji było niewiele.
- W dniu wczorajszym podejmowaliśmy pięć interwencji, trzy z nich były związane z niedrożnymi studzienkami, zalanymi drogami, a dwie pozostałe to były miejscowe zagrożenia w postaci oberwanej gałęzi i zerwanego balkonowego ozdobnego poszycia – mówi oficer prasowy KM PSP w Chorzowie, mł. kpt. Michał Adamek.
Obyło się również bez większych utrudnień w ruchu – na drogach, na których woda zatrzymywała się przez niedrożne studzienki, nie występuje intensywny ruch.
- Strażacy po dojeździe do wskazanych miejsc udrożnili studzienki ze śmieci, które się tam nagromadziły, po czym woda samoczynnie spłynęła – dodaje oficer prasowy.
W wyniku zdarzeń nikt nie ucierpiał.
Alert RCB dla części Polski
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla południowo-wschodniej części Polski.
Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe.
Komunikat ten został przesłany do osób przebywających na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego (powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki, powiat bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość), opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski), podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki), i warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).
W przypadku zagrożenia podtopieniem:
- słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
- przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
- zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.