Wiadomości z Chorzowa

Chorzów pracuje nad przystosowaniem się do zmian klimatu

  • Dodano: 2017-05-30 07:15, aktualizacja: 2017-05-30 07:19

Mieszkańcy Chorzowa pamiętają trąbę powietrzną, która w sierpniu ubiegłego roku spowodowała wiele zniszczeń w mieście. Prędkość wiatru dochodziła do 120 m/s. Ulewa i burza z porywistym wiatrem połamały i powaliły drzewa. Zalanych zostało wiele budynków. Na takie ekstremalne zjawiska klimatyczne miasto chce się przygotować, aby w jak największym stopniu ograniczyć uciążliwość ich skutków dla mieszkańców.

Udział w projekcie Ministerstwa Środowiska umożliwia „Wczucie się w klimat” i opracowanie miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu.

Chorzów to jedno z 44 miast, które uczestniczy w projekcie Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Po raz pierwszy jednocześnie opracowywane są 44 „mapy drogowe” działań technicznych, organizacyjnych i informacyjno-edukacyjnych, których wdrożenie pozwoli ograniczyć wpływ na miasta takich zjawisk ekstremalnych jak: deszcze nawalne, powodzie, silne wiatry i burze, fale upałów lub mrozów czy susze. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zostaliśmy zaproszeni przez Ministerstwo Środowiska do tego projektu w 2015 r. i cieszymy się, że możemy wraz ekspertami pochylić się nad problemem przystosowania się Chorzowa do zmian klimatu. – podkreśla Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju. – Problemy, które odczuwają mieszkańcy Chorzowa to fale upałów, intensywne opady powodujące podtopienia na terenach mieszkaniowych i usługowych czy występowanie smogu.

Z zespołem powołanym w Urzędzie Miasta do opracowania miejskiego planu adaptacji współpracują eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Eksperci przeanalizowali dokumenty strategiczne miasta, historyczne dane meteorologiczne z 35 lat (1981-2015) ze stacji Katowice – Muchowiec, która jest reprezentatywna dla Chorzowa, a także ze stacji klimatycznej Planetarium Śląskiego. Na tej podstawie wskazali najbardziej istotne dla miasta czynniki klimatyczne, którymi są wysokie temperatury, fale upałów i zimna, ulewne deszcze, ekstremalne opady śniegu, silne wiatry i burze.

Wymienione czynniki klimatyczne stwarzają dodatkowe uciążliwości takie jak: zanieczyszczenie powietrza, stany smogowe, miejska wyspa ciepła czy podtopienia i powodzie miejskie. – wyjaśnia dr Janina Fudała z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. – Dla dalszych prac nad miejskim planem adaptacji do zmian klimatu potrzebujemy oceny wrażliwości różnych sektorów działalności lub obszarów w mieście na zmieniające się najistotniejsze czynniki klimatyczne oraz oceny jak miasto jest przygotowane na radzenie sobie ze skutkami zmian klimatu – czyli oceny potencjału adaptacyjnego miasta.

Te właśnie zagadnienia były przedmiotem pierwszych warsztatów roboczych w Chorzowie, które odbyły się 18 maja br. z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta – najlepiej znających jego problemy oraz ekspertów – specjalistów w zakresie oceny powiązań między zjawiskami klimatycznymi i komponentami środowiska oraz oceny wpływu i skutków działalności antropogenicznej na środowisko.

Miasto oczekuje, że miejski plan adaptacji do zmian klimatu będzie miał rangę dokumentu strategicznego, podlegającego aktualizacji. – podkreślała w trakcie warsztatów Anna Kotyś, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM. – Ponadto, że uporządkuje i zhierarchizuje działania, które należy podjąć w perspektywie kilkunastu lat w celu jak najlepszego przystosowania miasta do zmian klimatu i złagodzenia negatywnych skutków tych zmian. Liczymy również, że pomoże w uzyskaniu środków finansowych na realizację działań adaptacyjnych. Wszystko to przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców.

Projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” jest realizowany przez konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis.

Hasłem „Wczujmy się w klimat” Ministerstwo Środowiska zachęca społeczeństwo do włączenia się w proces przystosowywania się do zmian klimatu. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Tomasz

    Czekamy panie Michalik na działania,lokatorzy z ulicy Długiej nie mogą doczekać się spełnienia obietnicy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.