Wiadomości z Chorzowa

Chorzowska policjantka z piątoklasistami o cyberzagrożeniach

  • Dodano: 2019-03-21 08:00, aktualizacja: 2019-03-21 08:18

Jak nie stać się ofiarą zagrożeń czyhających w Wirtualnym Świecie? Jakie są konsekwencje naruszania prawa w sieci ? Na te i wiele innych pytań odpowiadała uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 12 st. post. Dagmara Białach z chorzowskiej komendy. Policjantka omówiła także problematykę zagrożeń, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się surfując po Internecie.

Policjantka zajmująca się profilaktyką w chorzowskiej komendzie, spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 w Chorzowie.

Tematem spotkania było bezpieczeństwo w internecie

Policjantka rozmawiała z młodzieżą na temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać surfując po sieci, jak np. kontakt z nieznanymi osobami, możliwość utraty bądź nieświadomego wydania danych tzw. wrażliwych zawierających informacje personalne, dotyczące miejsca zamieszkania, numer telefonu, adres e - mail, czy numer konta bankowego, Policjantka przestrzegała także przed pedofilami w sieci, pornografią, kradzieżą praw autorskich czy uzależnieniem od Internetu. Oprócz informacji na temat zagrożeń z jakimi można spotkać się w sieci mundurowa zwróciła uwagę również na zachowania młodych ludzi, które mogą pociągnąć za sobą konsekwencje prawne.

Cyberprzestrzeń, wirtualna rzeczywistość, sieć...do niedawna te terminy kojarzyły się z nową technologią, będącą małą cząstką naszego życia. Jednak zasięg globalnej sieci internetowej jest coraz większy, podąża za nim rozwój mobilnych urządzeń do niej podłączonych. Coraz większe jest znaczenie rzeczywistości wirtualnej i jej wpływ na realny świat. Zadbajmy o to, aby młodzież uniknęła zagrożeń czyhających na nią w cyberświecie!

Coraz większą część naszego życia zajmuje obszar określany jako rzeczywistość wirtualna. W tejże rzeczywistości działają już sklepy, banki i inne instytucje. Coraz więcej możemy załatwić nie wychodząc z domu, dysponując jedynie łączem internetowym. Również coraz większa część naszej aktywności towarzyskiej przenosi się do cyberprzestrzeni - tam nawiązujemy znajomości, czy też "spotykamy się" ze znajomymi.

Pamiętajmy, że sieć komputerowa nie jest całkowicie bezpiecznym miejscem. Ze względu na swoją specyfikę generuje swoiste, często wcześniej nieznane nam zagrożenia. Korzystajmy z internetu świadomie i bezpiecznie! Dorośli zobowiązani są również do zadbania o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Młodzi ludzie są często nieświadomi zagrożeń, pełni ufności, mniej przewidujący od starszych, a przez to łatwiej stają się ofiarami cyberprzestępców.

Rodzicu! Nauczycielu! Opiekunie!

Zainteresuj się gdzie surfują oddani pod Twoja pieczę modzi ludzie! Ochroń ich!
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.