Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski Pakiet Antykryzysowy

 • Dodano: 2020-04-03 06:30, aktualizacja: 2020-04-03 06:44

Zwolnienia z czynszu, ulgi w opłatach i podatkach, wyłączenie parkomatów - to tylko kilka z punktów Chorzowskiego Pakietu Antykryzysowego.


      
Chorzowski Pakiet Antykryzysowy dla Biznesu: 


Pandemia koronawirusa postępuje. Za nami kolejne dni nieczynnych pubów, restauracji i lokali usługowych. To nie tylko straty dla samych przedsiębiorców, ale dziesiątek chorzowian, którzy pracują w takich przedsiębiorstwach. To dlatego w całym mieście przygotowywane jest wsparcie dla chorzowskiego biznesu. Pakiet obejmuje ulgi w czynszach, opłatach za wodę i współprace z innymi podmiotami.

ZWOLNIENIE Z CZYNSZU


Pomoc dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w lokalach wynajmowanych od miasta. Chodzi tu o branże, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone na skutek ogłoszenia stanu epidemicznego. Właściciele chociażby restauracji czy kawiarni, prowadzonych w lokalach należących do miasta, mogą ubiegać się nawet o 100% zwolnienie z czynszu na czas stanu epidemicznego. Oprócz tego nowe zarządzenie wprowadza możliwość ubiegania się o obniżkę stawek czynszowych do 50% także przez 3 miesiące po odwołaniu stanu epidemicznego. 


Najemcy lokali użytkowych prowadzących działalność gospodarczą nie objętą ograniczeniami również mogą ubiegać się o czasowe obniżenie stawek czynszu nawet o połowę. 

ULGI W OPŁATACH ZA WODĘ


Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji proponuje przedsiębiorcom (a także samorządowym i prywatnym podmiotom świadczącym usługi niekomercyjne dla mieszkańców) zwolnienie z opłat abonamentowych lub półroczne odroczenie terminu płatności za wodę. 
Wszelkich informacji w sprawie udziela Biuro Obsługi Klienta pod nr tel. 32 34 94 610 (w godz. 7.00-15.00) lub email: bok@chspwik.pl

PROLONGATA OPŁAT ZA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE


Przedłużeniu ulega termin wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2020 oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych w prawo własności tych gruntów za rok 2020 - do dnia 30 czerwca 2020 r. Dzierżawcy oraz użytkownicy wieczyści, zarówno nieruchomości Skarbu Państwa, jak i nieruchomości miejskich, mogą wnioskować o odroczenie lub rozłożenie na raty opłat za dzierżawę lub użytkowanie wieczyste. Chodzi tu o opłaty za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Za okresy przyznanych karencji, prolongaty lub wydłużeń terminów spłaty nie będą naliczane odsetki, a Przedsiębiorcy nie będą obciążani karami czy sankcjami z tego tytułu. Ustawowe odsetki będą naliczane, począwszy od dnia 1 lipca 2020 r., w przypadku niezłożenia stosownego wniosku o odroczenie lub rozłożenie na raty opłat i jednoczesnym braku wymaganej opłaty do dnia 30 czerwca 2020 r.


Na wniosek Przedsiębiorcy złożony co najmniej na dwa tygodnie przed upływem terminu zapłaty, tj.: przed dniem 30.06.2020 r.,  możliwa jest zmiana terminu płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego lub rozłożenie jej na raty w okresie nie przekraczającym końca roku kalendarzowego. Wnioski w tym zakresie są rozpatrywane przy uwzględnieniu zasad udzielania pomocy de minimis. 


Dzierżawcy zarówno nieruchomości Skarbu Państwa, jak i nieruchomości miejskich, mogą wnioskować o odroczenie lub rozłożenie na raty opłat za dzierżawę. Chodzi tu o opłaty za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

ULGI W PODATKACH


Wszyscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o ulgi w podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Mowa tu o rozłożeniu podatku lub jego zaległości na raty czy też odroczenia terminu płatności. Szczegółowe informacje -> http://bip.chorzow.eu/index.php?kat=157001936610397637

 

ZWOLNIENIE Z OPŁAT ZA OGRÓDKI GASTRONOMICZNE


Podmioty korzystające z tzw. ogródków gastronomicznych zarówno położonych przy nieruchomości, jak i zajmujące pas drogowy zostaną zwolnione z opłat na czas stanu epidemicznego/epidemii. 

Wiele punktów handlowo- usługowych znajduje się w lokalach nienależących do miasta, a do spółdzielni mieszkaniowych lub osób prywatnych. To dlatego Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala wystosuje apele do właścicieli nieruchomości oraz do prezesów wszystkich spółdzielni mieszkaniowych z terenu Chorzowa z prośbą o wypracowanie formuły pomocy przedsiębiorcom prowadzącym działalność w ich lokalach. Czy będzie to zwolnienie z opłat, czy obniżka czynszów lub inna forma wsparcia - to będzie już zależne od zarządów spółdzielni i właścicieli nieruchomości.


Chorzowski Pakiet Antykryzysowy dla Mieszkańców:


Pandemia koronawirusa to trudny czas dla wszystkich. To dlatego Urząd Miasta w Chorzowie wprowadza pakiet rozwiązań dla mieszkańców. 

WYŁĄCZENIE PARKOMATÓW


Parkomaty w czasie pandemii koronawirusa będą nieczynne. To urządzenia, których codziennie dotykają setki dłoni, a których powierzchnia pozwala na utrzymywanie się na niej wirusów i bakterii. Wyłączenie parkomatów ponadto pozwoli na oszczędności w portfelach mieszkańców, którzy ze względu na koronawirusa, często borykają się z uszczupleniem budżetu

ULGI W CZYNSZACH DLA POTRZEBUJĄCYCH


Mieszkańcy lokali należących do ZK PGM mogą ubiegać się o obniżkę czynszu nawet o połowę na okres kolejnych 12 miesięcy. Oprócz tego w Ośrodku Pomocy Społecznej można ubiegać się o dodatek mieszkaniowy.

 

PROLONGATA OPŁAT  ZA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE


Przedłużeniu ulega termin wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2020 oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych w prawo własności tych gruntów za rok 2020 - do dnia 30 czerwca 2020 r. Prolongata terminu następuje z urzędu i nie wymaga składania odrębnych wniosków przez Mieszkańców. Ustawowe odsetki będą naliczane, począwszy od dnia 1 lipca 2020 r., w przypadku nieuiszczenia wymaganej opłaty do dnia 30 czerwca 2020 r.

To kolejne działania, które podjął Urząd Miasta w czasie pandemii koronawirusa. Od wtorku, 17 marca, pod numerem 695 563 067 uruchomiona została specjalna infolinia, gdzie seniorzy mogą zgłaszać konieczność uzyskania pomocy w zakupie niezbędnych artykułów spożywczych. Oprócz tego osoby w kwarantannie domowej mogą korzystać z podobnej pomocy realizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej. W sytuacji, kiedy osoba bądź rodzina poddana kwarantannie nie jest w stanie zapewnić sobie produktów żywnościowych, bądź leków, pomoc taka zostanie udzielona po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod numerami telefonu 690 561 811 (poniedziałek-piątek w godz. 7:00-19:00) oraz 884 898 756 (w dni wolne). Na prośbę mieszkańców wyłączyliśmy i zabezpieczyliśmy wszystkie włączniki świateł przy przejściach dla pieszych, a przystanki komunikacji publicznej poddajemy dezynfekcji.

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Paweł

  i jeszcze podwyżki czynszu od maja zajebiscie :) gratuluje a za to ze spłacamy kredyt bp pgm wzioł na ocieplenie budynku to jeszcze plus 10% do czynszu bo mamy styropian na scianach złodziejstwo i obłuda :(

 • Karina

  Racja. Przyrąbali z tą podwyżką. I jak tu żyć w Chorzowie.

 • Bylekto

  Żeby otrzymać ulgę musicie udowonić że w ciągu 6 miesiecy dochody wam spadły , także tylko dla wybranych

 • Romek

  Dotacja do czynszu jest już od dawna przecież. Lepszym pomysłem byłaby obniżka wszystkich opłat na 6 miesięcy dla wszystkich którzy nie mają dochodu większego niż 5 tyś brutto miesięcznie.

 • Kułak

  A ci co zarabiają więcej to gorszy sort? Będą ukarani i rozkułaczeni? Platformiano-sldowska logika. Bolszewia wiecznie żywa.

 • ...mmm

  ... to jest raczej pisowska logika :)

 • Lol

  Ci co zarabiają więcej nie mieszkają w komunalce!

 • Gostek

  Racja!

 • Hania

  Bardzo się zdziwisz.

 • ERYK P.

  ULGI W CZYNSZACH DLA POTRZEBUJĄCYCH ?? Czyli patologia nie będzie płacić a ty głupi za[...]j wyzawijany szmatami żeby się nie zarazić wirusem bo patologia musi mieć !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CHORE MIASTO DLA DEGENERATÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • :(

  Ej, ej, ej moi rodzice ciężko pracują od xx lat, a teraz przez tego koronawirusa stracili pracę, bo pracowali w branży hotelarskiej.

 • Pablo

  To nie tylko te miasto cały kraj jest chory patoli się wszystko należy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.