Wiadomości z Chorzowa

Czemu boimy się dentysty?

  • Dodano: 2023-01-20 12:00

Dentofobia może dotykać nawet co drugiego Polaka. Wydaje się, że problem znika wraz z wiekiem, kiedy zaczynamy rozumieć, że dentysta, jak każdy inny lekarz, chce zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej. Sprawdźmy, dlaczego tak panicznie boimy się dentysty, a sama myśl o wierceniu sprawia nam ból. Oraz czy faktycznie jest się czego bać?

Dentofobia – skąd się bierze?

Jak w przypadku wielu innych fobii dentofobii możemy wyróżnić dwa zasadnicze źródła lęku – nieprzyjemne (albo wręcz traumatyczne) doświadczenia z dzieciństwa oraz strach, który zaobserwowaliśmy u naszych rodziców, przez co nieświadomie wszczepili nam oni lęk pod gabinetem stomatologa. Ludzie nie lubią, kiedy ktoś zbliża się do ich twarzy i dłoni, zwłaszcza te obce ręce w lateksowych rękawiczkach, co dopiero mówić o wiertłach, lusterkach i innych dziwacznych urządzeniach. Poza tym boimy się bólu, boimy się dźwięku urządzeń wiertniczych, dziwnego zapachu, igieł, a czasem u podstaw lęku leży wstyd – nie każdy może otworzyć usta i pokazać piękne, śnieżnobiałe zęby bez ubytków.

Jak zwalczyć strach przed dentystą?

Aby zwalczyć strach, trzeba go sobie zracjonalizować, to znaczy zadać pytanie, czy aby na pewno nasz lęk jest uzasadniony względem sytuacji. Pamiętajmy w końcu, że stomatolog nie szkoli się w swoim fachu, aby nas torturować. Wręcz przeciwnie. Do jego zadań należy wyleczenie zębów pacjenta przy użyciu jak najmniej bolesnych metod. Po zakończonym leczeniu nasze trudy zostaną wynagrodzone w postaci zdrowego, pięknego uśmiechu.

Jaki powinien być dentysta?

Dobry dentysta powinien kierować się empatią oraz cechować się komunikatywnością. Powinien współpracować razem z pacjentem, tłumacząc, co chce zrobić i dlaczego jest to ważne, a jeśli pacjent w jakikolwiek sposób sygnalizuje oznaki dyskomfortu, dentysta powinien uspokoić go i przerwać czynność, a jeśli pacjent wciąż odczuwa nieprzyjemności, stomatolog powinien zapytać o znieczulenie.

Jak przebiega wizyta u dentysty?

Jeśli dawno nie byliśmy u dentysty, przypomnijmy sobie, jak wizyta wygląda. Stomatolog może zadać nam kilka podstawowych pytań na przykład o ostatnią fluoryzację zębów lub odkamienianie, ale prawda jest taka, że kiedy otworzymy usta, jeden rzut oka na stan uzębienia zdradzi dentyście niemal wszystko. Na pierwszej wizycie stomatolog sprawdzi nasze zęby i zaleci możliwość dalszego leczenia, na które możemy się zgodzić lub nie. Oczywiście w myśl naszego interesu – w końcu jak najwięcej zębów stałych powinny pozostać z nami do końca życia – powinniśmy przemyśleć leczenie. Na pierwszej wizycie może skończyć się fluoryzacją lub odkamienianiem, a później regularną kontrolą. Jeśli dentysta dopatrzy się czegoś więcej, powie nam o tym. Może na przykład zasugerować założenie plomby w miejsce tworzącej się dziury. Pamiętajmy, że wszystko zależy od nas, czy i kiedy wyrazimy zgodę na nieco bardziej skomplikowane zabiegi.

Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne

Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne wcale nie muszą wiązać się z bólem. Zwykle jest to leczenie próchnicy, w tym oczyszczanie i plombowanie. Jednak stomatolog Chorzów przyjmuje też osoby, których zęby są zdrowe, ale nie idealnie białe. Takie zęby można poddać zabiegowi wybielania, a powiedzmy sobie szczerze, każdy marzy o śnieżnobiałym uśmiechu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.