Wiadomości z Chorzowa

Czy w tym roku "zima zaskoczy drogowców"? Jak przygotowany jest Chorzów

  • Dodano: 2023-11-24 10:30, aktualizacja: 2023-11-24 14:26

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Czy w tym roku "zima znów zaskoczy drogowców"? Jak przygotowany jest Chorzów? 

Akcja Zima w Chorzowie

Zimowe utrzymanie dróg na terenie miasta jest realizowane przez konsorcjum firm: PTS Alba Sp.z.o.o. oraz ZUKTZ J.Wieczorek, które od 1 listopada br. do 31 marca 2024 roku nieprzerwanie i całodobowo będzie świadczyło usługi.

Zimowe utrzymanie jezdni ulic miasta w zależności od kategorii dróg oraz roli komunikacyjnej poszczególnych dróg, prowadzone jest w I, II, III Standardzie zimowego utrzymania, przy czym, jak informuje rzeczniczka chorzowskiego magistratu, płatne miejsca postojowe i jezdnie ulic III Standardu zimowego utrzymania są miejscami oraz jezdniami utrzymywanymi na biało tj. jedynie "odpłużanymi".

- Akcja zimowego utrzymania jezdni ulic na terenie naszego miasta prowadzona jest, w przypadku występowania warunków zimowych, nieprzerwanie i całodobowo, tym samym konieczność wyjazdu i pracy pługo–piaskarek determinowana jest przez zmieniające się warunki pogodowe. Działania z zakresu zimowego utrzymania nie są jedynie prowadzone podczas opadów śniegu, lecz obejmują również całe spektrum usług mających na celu przeciwdziałania prewencyjne i niwelowanie powstawania zjawisk zimowych - mówiła Katarzyna Hohuł z Biura Prasowego chorzowskiego magistratu.

Na terenie Chorzowa zostanie rozsypane około 1500 ton piasku oraz około 3000 ton soli drogowej. Do prowadzenia zimowego utrzymania jezdni Chorzowa zakontraktowano 8 pługopiaskarek i 3 traktory uzbrojone w pług oraz urządzenie siewcze. 

Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych odpowiadają ich zarządcy

Miasto Chorzów utrzymuje drogi publiczne, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne i interwencyjnie drogi wewnętrzne będące własnością gminy. Za utrzymanie dróg, które nie są własnością gminy oraz dróg, na których została ustanowiona służebność gruntowa, odpowiadają ich zarządcy. 

Prawo przewiduje jednak kilka odstępstw od tego obowiązku. Chodnika nie trzeba odśnieżać, jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie pojazdów w miejscu przeznaczonym także dla ruchu pieszych. Właściciel nie musi też usuwać śniegu z graniczących z posesją przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie oznaczone.

Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą też odśnieżać i likwidować lód z bramy i podwórza swojej posesji, a także usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na ich terenie. Odgarnięty przy tym śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.

Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą odśnieżać i zwalczać śliskość zimową na zjazdach do swoich posesji.

- Zimowym utrzymaniem nawierzchni chodników zajmują się właściciele posesji przylegających do tych chodników lub w imieniu Miasta Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów, gdy takowych właścicieli przy danych posesjach nie ma - mówiła Katarzyna Hohuł z Biura Prasowego chorzowskiego magistratu.

Mandat za nieodśnieżony chodnik

Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1500 zł. Taką samą karę można otrzymać np. za nieusunięcie sopli z elementów elewacji. Do prawdziwych konsekwencji finansowych dochodzi wtedy, gdy ktoś poślizgnie się i poturbuje przed naszym domem. Osoba, która ucierpiała, może wówczas żądać od nas odszkodowania np. za złamanie nogi. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również