Wiadomości z Chorzowa

Czym grozi jazda bez klocka hamulcowego?

  • Dodano: 2023-01-27 11:45

Część kierowców długo zwleka z wymianą płynów lub nadmiernie wyeksploatowanych części. To nie tylko naraża pojazd na niepotrzebne usterki, ale w wielu przypadkach stwarza zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Co może się stać, kiedy problem dotyczy klocków hamulcowych?

Zwlekanie z wizytą w warsztacie to jedynie pozorne oszczędności, odsunięcie w czasie wydatku, który przez zwłokę może być tylko większy. Jeżeli więc zbliża się czas wymiany klocków bądź obserwujemy pierwsze symptomy, że części się zużywają, niezwłocznie umówmy się na wizytę w serwisie. Jeśli chcemy mieć pewność, że za wymianę odpowiadać będzie specjalista z doświadczeniem, skontaktujmy się z Q Service Castrol: https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-klockow-hamulcowych/miasto-chorzow/. Warsztaty tej marki są w wielu miastach Polski.

Co się dzieje, kiedy klocki są zużyte?

Kiedy samochód jeździ z zużytymi klockami hamulcowymi, dochodzi do starcia mieszanki ciernej. Blaszka nośna, a więc metalowa część klocka, ociera o tarczę hamulcową, co prowadzi do jej szybszego niszczenia. W efekcie, kiedy odwiedzimy serwis, to okaże się, że musimy ponieść koszt nie tylko związany z wymianą klocków, ale i tarcz hamulcowych. Zużyte klocki są podatne na działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć i sól drogowa będą sprzyjać korozji, a części zaczną psuć się szybciej.

Mniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy

Auto bez sprawnych klocków hamulcowych nie zaliczy badania technicznego. Jeśli policja zatrzyma nas bez ważnego przeglądu, możemy stracić dowód rejestracyjny, a auto będzie odholowane. Klocki wchodzą w skład układu hamulcowego, jednego z niezbędnych systemów zapewniających bezpieczną jazdę. Ich brak lub nadmierne zużycie uniemożliwiają dalsze poruszanie. Części te odpowiadają za szybkie hamowanie, a im bardziej są wyeksploatowane, tym droga hamowania jest dłuższa. Kierowca prowadzący auto z wadliwymi klockami może łatwo spowodować wypadek, bo nie zdąży się zatrzymać, kiedy przed nim zahamuje inny samochód albo na pasy wejdzie pieszy.

Jak poznać, że trzeba odwiedzić warsztat?

Być może zastanawiamy się, z jaką częstotliwością należałoby klocki wymieniać. Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Orientacyjny przedział to 30-50 tys. przejechanych kilometrów, ale nie możemy się tego sztywno trzymać, bo wiele zależy od stylu jazdy i rozwijanych prędkości. Są sytuacje, kiedy do warsztatu należy się udać już po 15 tys. kilometrach.

Chcąc w porę wymienić klocki, wystarczy obserwować swoje auto. Jest kilka objawów, które świadczą o tym, że ich żywotność się kończy. Przede wszystkim będziemy w stanie zauważyć, że wydłuża się droga hamowania. Początkowo nie będzie to szczególnie wyraźne, ale z czasem różnica będzie coraz większa. W nowszych samochodach zapali się kontrolka informująca o zużyciu klocków. Ponadto zużyte klocki poznamy po dość charakterystycznych dźwiękach. Możemy usłyszeć piski i szumy, które podczas hamowania pojawiają się w okolicach koła.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.