Wiadomości z Chorzowa

Czym jest echo serca i co wykrywa badanie?

  • Dodano: 2024-05-30 17:00, aktualizacja: 2024-06-26 18:25

Echo serca jest badaniem diagnostycznym, które obok wykonania badania Holter, EKG stanowi obrazowanie w wykrywaniu chorób i nieprawidłowości układu sercowo-naczyniowego. Echo serca określane bywa również jako USG serca, UKG lub ultrasonokardiografia. To badanie nieinwazyjne wykonywane w rejonie klatki piersiowej pacjenta pozwalające na ocenę rytmu serca, struktur serca i poszczególnych czynności serca. Sprawdź, jakie są wskazania do przeprowadzenia badania echa serca i w jaki sposób się ono odbywa.

Co to jest echo serca?

Echo serca to po badaniu EKG podstawowe narzędzie diagnostyczne w schorzeniach układu krążenia, chorobach serca i dolegliwościach odczuwanych w klatce piersiowej pacjenta. Pozwala ocenić pracę serca, w tym funkcjonowanie zastawek i komór serca. To również działanie oceniające przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.
Echokardiografia przezklatkowa wykonywana jest przez lekarza kardiologa i jest działaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. Odbywa się z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, dzięki czemu może być przeprowadzone zarówno u dzieci, dorosłych, osób w ciąży, jak i starszych oraz cierpiących na różne choroby.

Kiedy warto wykonać echo serca? Wskazania

Badanie elektrokardiograficzne pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach i funkcjonowanie serca. Dlatego też wskazaniem do wykonania badania echa serca są takie dolegliwości jak:

  • ból w klatce piersiowej,
  • odczuwanie duszności,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przyspieszona akcja serca,
  • podejrzenie zapalenia mięśnia sercowego,
  • migotanie przedsionków,
  • przebyty zawał serca,
  • podejrzenie zawału serca,
  • podejrzenie zapalenia wsierdzia,
  • wahania ciśnienia tętniczego,
  • wady serca.

Echo serca pozwala wykryć różnego rodzaju schorzenia, których nie jest w stanie wykazać badanie EKG, Holter i inne działania. Jednocześnie USG serca jest badaniem wykonywanym okresowo w celu monitorowania postępów w leczeniu zaburzeń pracy serca, chorób i wad serca.

Ultrasonokardiografia wykonywana jest również przed planowanymi operacjami kardiologicznymi oraz w przypadku występowania chorób o charakterze niekardiologicznym. Poza chorobami układu krążenia echo serca wykonywane jest również u pacjentów z cukrzycą, schorzeniami nerek, płuc i po udarze mózgu.

Jak przygotować się do badania i jak wygląda przebieg echa serca?

Do przeprowadzenia badania pacjent nie musi przygotowywać się w żaden szczególny sposób, jeżeli ma zostać wykonane echo serca przezklatkowe. W przypadku badania przezprzełykowego wykonywanego znacznie rzadziej pacjent musi być na czczo. Na dobę przed badaniem nie należy spożywać alkoholu.

Więcek informacji znajdziesz na stronie internetowej Ceglana Cardio - https://ceglana-cardio.pl/.

Aby wykonać UKG, niezbędne jest zdjęcie górnej części garderoby. W trakcie badania pacjent leży na lewym boku. Lewa ręka znajduje się pod głową, a prawa ułożona jest wzdłuż tułowia. Następnie lekarz przystawia do klatki piersiowej pacjenta głowicę pokrytą żelem, a na ekranie monitora pojawia się obraz poszczególnych struktur kardiologicznych.

W zależności od rodzaju badania echo serca trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. W przypadku echa serca obciążeniowego działanie może potrwać do 60 minut. Następnie wynik badania pacjent otrzymuje w postaci stosownego opisu wykonanego przez lekarza, który przeprowadzał echo serca.

Gdzie wykonać echo serca?

Echo serca można wykonać w kardiologicznym gabinecie lekarskim podczas wizyty u kardiologa. Możliwe jest przeprowadzenie badania ze skierowaniem lub bez w prywatnej placówce, jaką jest np. centrum medyczne. Wówczas termin działania nie będzie zbyt odległy, a wykonanie pełnej diagnostyki wraz z takimi badaniami jak EKG czy Holter wykonane zostanie nawet w ciągu kilku dni.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.