Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczynamy Wielki Post

 • Dodano: 2019-03-06 12:30

Dzisiaj obchodzimy Środę Popielcową. Święto to rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim. To czas, kiedy wierni przygotowują się na Wielkanoc.

Środa Popielcowa jest początkiem Wielkiego Postu

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty. Ten zwyczaj ma także przypominać katolikom o tym, że - zgodnie z biblijnym przekazem - powstali z prochu i w proch się obrócą.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Od Środy Popielcowej obowiązuje w liturgii kolor fioletowy, w kościołach rzadziej odzywają się dzwony i organy. Ponadto Kościół zakazuje w tym czasie hucznych zabaw. 40-dniowy czas jest pamiątką czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. Od początku wielkiego postu, aż do Wigilii Paschalnej, nie mówi się "Alleluja”. Wierni uczestniczą w każdy piątek w nabożeństwie drogi krzyżowej oraz w niedzielę w gorzkich żalach.

Kogo obowiązuje post?

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego wierzących obowiązuje w czasie Wielkiego Postu wstrzemięźliwość od przyjmowania pokarmów mięsnych. Ponadto katolicy powinni stosować się do postu ścisłego, który zakłada spożywanie trzech posiłków w ciągu dnia, w tym tylko jednym można najeść się do syta. Post obowiązuje wierzących od 18 do 60. roku życia. Z mięsa powinny rezygnować już nastolatkowie mający powyżej 14 lat.

Środa Popielcowa - czy uczestniczenie we mszy świętej jest obowiązkowe?

Choć większość wiernych wybierze się dzisiaj do kościoła, nie jest to święto nakazane. Katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia w Mszy. Poza każdą niedzielą obowiązkowe są święta:

 • Święto Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia),
 • Objawienie Pańskie (6 stycznia),
 • Boże Ciało,
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
 • Wszystkich Świętych (1 listopada)
 • i Boże Narodzenie (25 grudnia).


Źródło: Redakcja

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Wanda Sułkowska

  Jeżeli nie ma - to co dalej? Jak to zmienić? Negatywny osąd bez pomysłu - próby zmiany sytuacji na lepsze jest taniochą i tzw. "biciem piany"...

 • Wanda Sułkowska

  Wielki Post, Środa Popielcowa - sprawy dot. obowiązków dot. jedzenia i liturgii. Nic o tym, na czym opiera się nasze człowieczeństwo: przyjaźń, empatia, spolegliwość, budowanie zaufania. Porozmawiaj ze mną, zróbmy coś razem. Jesteś dla mnie kimś ważnym...Na nic liturgie, modły i posty gdy w przestrzeni między nami dominuje pustka.

 • Pobożny

  Dopiero teraz zauwazylas ze kosciol nie ma nic wspolnego z duchowoscia?? ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.