Wiadomości z Chorzowa

Karty Historii Chorzowa... Kościół św. Elżbiety

  • Dodano: 2016-02-28 20:00

Drugi artykuł z cyklu Karty Historii Chorzowa postanowiliśmy poświęcić najstarszej świątyni w naszym mieście. To niepozorny, nieco ascetyczny kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Katowickiej 96. Patronuje mu Św. Elżbieta.

Kamień węgielny pod budowę położono 13 listopada 1840 roku, a świątynię konsekrowano cztery lata później. Autorem projektu był August Soller, odpowiedzialny m.in. za budowę kościoła św. Michała Archanioła w Berlinie.

Charakterystyczna fasada, zdobna w dwie wieże i łukowy portal nawiązuje do kościołów alpejskich. Wnętrze gmachu zdobią drewniane i żeliwne (chrzcielnica, ambona, balkon) elementy dekoracyjne. Ołtarz zawiera w sobie obraz Jezusa Chrystusa (zamontowany w 1854 roku). Wewnątrz świątyni znajdują się 16-głosowe organy zbudowane w gliwickim zakładzie Carl Volkmann w 1880 roku Neogotycki gmach otoczony jest przez cmentarz, na którego terenie został wzniesiony.

W latach 1876-77 zbudowano plebanię (budynek przy ul. Katowickiej 96).

Pod koniec XIX wieku parafia ewangelicka w Chorzowie była tak liczna, że kościół im. Elżbiety okazał się… za mały. W 1897 zaczęto wznosić parafię im. Marcina Lutra, gdzie dziś mieści się centrum społeczności chorzowskich ewangelików.

W latach 1976-82 prowadzono prace renowacyjne stuletniej wówczas świątyni przy ul. Katowickiej, dzięki czemu zachowała swój charakter i oryginalną bryłę do dziś. Niedawno prowadzono także działania związane z renowacją organów, stolarki okiennej i ciągów komunikacyjnych (częściowo, jako prace społeczne parafian).

 Od 1972 roku parafia wpisana jest do rejestru zabytków.

Ciekawi? Świątynia jest ogólnodostępna, można wejść do środka, jednak ze względu na fakt, iż msze święte nie są tam odprawiane codziennie, chęć zwiedzania gmachu należy uprzednio zgłosić w kancelarii parafii im. Marcina Lutra.

Warto dodać, że niespełna 300 m dalej, idąc w dół ul. 3 Maja zobaczyć można drugą najstarszą świątynię w Chorzowie, tym razem katolicką, czyli monumentalny, bajkowy wręcz kościół pw Św. Barbary. O nim jednak… przy innej okazji.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.