Wiadomości z Chorzowa

Na co uważać, zaciągając pożyczkę pozabankową?

  • Dodano: 2022-10-19 13:45, aktualizacja: 2024-08-13 11:19

Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów nieposiadających zdolności kredytowej. W większości przypadków jednym ważniejszym wymogiem firm pożyczkowych jest nieposiadanie zadłużenia na moment składania wniosku o finansowanie. Pożyczki pozabankowe, choć wydają się dobrym sposobem na pozyskanie dodatkowych pieniędzy, mogą okazać się ryzykowne. Na co uważać, decydując się na ich zaciągnięcie?

Wysokie oprocentowanie, wysokie koszty

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pożyczki pozabankowe są na ogół wysokooprocentowane. W praktyce oznacza to, że klient poniesie wysokie koszty, spłacając zobowiązanie. Będzie musiał oddać nie tylko kapitał, lecz również odsetki oraz prowizję dla firmy pożyczkowej. W kontekście oprocentowania należy zwrócić uwagę na RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania, które sumuje koszty związane z pozyskaniem finansowania. Im wyższe RRSO, tym wyższe koszty poniesie klient. https://monetaric.pl, skierowane do klientów, którzy po raz pierwszy korzystają z oferty firmy pożyczkowej, mogą być nieoprocentowane, jednak należy pamiętać, że dzięki nim pozyskamy jedynie niewielkie kwoty. Dodatkowo czas na spłatę zobowiązania będzie stosunkowo krótki. 

Procedura ubiegania się o pożyczkę, czyli jak chronić swoje dane?

Obecnie pożyczki pozabankowe coraz częściej udzielane są przez Internet. Firmy pożyczkowe muszą upewnić się, że klient rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje, dlatego wymagają wykonania przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę. Zazwyczaj jest to 1 zł lub 1 gr, nie więcej. Jeśli więc natrafimy na ofertę, w której wymagane jest przekazanie na konto firmy pożyczkowej wyższych sum, warto być czujnym. Zazwyczaj bowiem jest to oszustwo i próba wyłudzenia zarówno danych osobowych, jak i pieniędzy. Jednocześnie firmy pożyczkowe nie proszą klientów o przesłanie skanu dowodu osobistego - we wniosku umieszcza się wyłącznie niezbędne dane, bez żadnych załączników. 

Procedura spłaty pożyczki

Inna kwestia, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, dotyczy procedury spłaty pożyczki. Obecnie można dokonywać spłat ratalnie bądź jednorazowo, w zależności od konkretnej oferty. Ważny jest jednak czas - nowe chwilówki zazwyczaj spłaca się w kilka dni, maksymalnie tygodni. Tymczasem pożyczki na wysokie sumy mogą mieć charakter długoterminowy, zatem okres spłaty wynosi w ich przypadku nawet kilka lat. Tego typu finansowanie udzielane jest co prawda rzadko, jednak podobne oferty można znaleźć na stronach niektórych firm pożyczkowych. Wybierając konkretną pożyczkę, zastanówmy się, kiedy właściwie będziemy w stanie ją spłacić, pamiętając jednocześnie o dodatkowych kosztach. Weźmy pod uwagę miesięczne wpływy i dopasujmy je do harmonogramu spłat poszczególnych rat pożyczki. Warto pamiętać, że każde opóźnienie wiąże się z naliczeniem dodatkowych odsetek, a zatem zwiększa koszty ogólne, jakie przyjdzie nam ponieść. Sprawdźmy też, czy istnieje możliwość przedłużenia okresu kredytowania, a jeśli tak, to na jakich dokładnie warunkach. 

Artykuł przygotował portal https://monetaric.pl/pozyczki-dlugoterminowe/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.