Muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki, a także miejsca na co dzień niedostępne otworzyły się wczoraj dla zwiedzających w tegoroczną Noc Muzeów. Zobaczcie, jakie atrakcje czekały na osoby zwiedzające wczoraj Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.
Noc Muzeów w Górnośląskim Parku Etnograficznym
Noc Muzeów co roku przyciąga tłumy zainteresowanych. Podobnie było w tym roku. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów 2023 odbędzie się z 13 na 14 maja. W organizację wydarzenia w dawnej Królewskiej Hucie, włączyło się m.in. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Muzealna impreza będzie się odbywała pod hasłem "Powrót śląskich strachów".
- Z całego Śląska ściągły strzygi i strzygonie, złośliwe pokraki, ciągnąc za sobą nieprzemienione jeszcze dzieci. Wcisły się przez szpary do izb i domostw czając się w mroku i zwiastując same złe rzeczy. Podczas tej wyjątkowej nocy straszyły gości muzeum budząc w nich najgłębsze lęki i trwogi - przekazali organizatorzy.
Zwiedzający, którzy odwiedzili tej nocy skansen przeszli w grupach przez jego teren wyznaczoną trasą wraz z przewodnikiem. Na gości skansenu czyhały strachy i demony, w które wcielili się aktorzy teatru Lufcik na korbkę.
Na gości Nocy Muzeów w Skansenie czekała także specjalna strefa gastronomiczna, która stanęła pod koniec trasy zwiedzania. W strefie można było znaleźć m.in. kiełbaski i szaszłyki z grilla, pajdę ze smalcem, bigos, śląską tortillę w wersji mięsnej i vege, żur do popicia, słodkie muffiny, chałwę, popcorn, czy watę cukrową.
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest muzeum etnograficznym na wolnym powietrzu, gromadzącym i prezentującym tradycyjne, drewniane budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe tj. budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty rzemieślniczo-przemysłowe oraz sakralne wraz z wyposażeniem wnętrz. Muzea tego typu nazywane są muzeami wsi lub parkami etnograficznymi, jednak najbardziej popularną nazwą pozostaje skansen.
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” liczy 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) będącą spuścizną kulturową i materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, a także rejonów pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz Zagłębia Dąbrowskiego.