Do chorzowskiego ZOO dołączyła nowa mieszkanka – gepardzica o imieniu Paya! To młoda samica w wieku 1,5 roku, która właśnie przeprowadziła się do Chorzowa z gdańskiego ZOO.
Nowa mieszkanka chorzowskiego ZOO
Już teraz możecie odwiedzić Payę na wybiegu! Jednak, jak w przypadku każdego nowego mieszkańca, pracownicy zoo proszą o cierpliwość i delikatność. Paya dopiero co przybyła i musi się jeszcze przyzwyczaić do nowego środowiska.
- Dajmy jej trochę czasu i przestrzeni, aby poczuła się u nas jak w domu. Pamiętajmy, że to dla niej nowe miejsce, dlatego ważne jest, abyśmy nie niepokoili jej nadmiernie. Cieszymy się, że możemy dzielić się tą radosną informacją z Wami i jednocześnie dziękujemy za zrozumienie oraz wsparcie. Zapraszamy do odwiedzenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, by wspólnie cieszyć się obecnością naszej nowej, szybko biegającej gwiazdy, Payi! - czytamy na stronie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Gepard grzywiasty
Gepard to najszybszy kot świata. Ten drapieżnik potrafi biec 100 kilometrów na godzinę, a rozpędzenie się do tej prędkości zajmuje mu trzy sekundy. Żeby jednak móc osiągnąć taką szybkość, musi być smukły i lekki. Waży średnio nieco ponad 50 kilogramów (samce). Długie kończyny, giętki kręgosłup, stosunkowo mała głowa, duże nozdrza umożliwiające pobranie większej ilości powietrza do płuc stanowią przystosowanie do szybkiego pościgu.
Zamieszkują głównie otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny oraz suche lasy Afryki i Azji. Głównymi zagrożenia dla gatunku są: utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej, nielegalne polowania, handel skórami i żywymi młodymi gepardami.
- Niestety gepardy są narażone na wyginięcie. Młode koty nadal są odławiane z naturalnego środowiska tylko po to, żeby trafić do czyjegoś domu. Wiele z nich tego nie przeżywa. Koty te już raz znalazły się na skraju wyginięcie i doświadczyły zjawiska wąskiego gardła genetycznego, co oznacza, że różnorodność genetyczna była na bardzo niskim poziomie. Dzisiaj hodowla zachowawcza ma olbrzymie znaczenia w zachowaniu zdrowej puli genów - napisała Sandra Kaczmarek opiekunka zwierząt z gdańskiego ZOO.
Dlatego zgodnie z misją współczesnych ogrodów wszystkie gepardy po ok. 1,5 roku trafiają do innych ogrodów zoologicznych, gdzie poznają przyszły partnerów.