Wiadomości z Chorzowa

Odtrucie alkoholowe w Katowicach - gdzie podjąć leczenie?

  • Dodano: 2020-09-28 07:45, aktualizacja: 2020-09-28 11:58

Alkoholik, który decyduje się na odtrucie alkoholowe, początkowo zwykle traktuje je jako rozwiązanie przejściowe. Jednak, by przynosiło ono dobre efekty, powinno być procesem długotrwałym i złożonym. Nie można detoksu potraktować zatem jak chwilowe postawienie alkoholika na nogi. Powrót do nadużywania alkoholu spowoduje bowiem nawrót dolegliwości i kolejne zniszczenia w ciele nałogowca.

Odtrucie alkoholowe nazywa się również detoksem. Wszystko ze względu na to, że głównym jego celem jest oczyszczenie organizmu alkoholika z substancji toksycznych i szkodliwych produktów przemiany alkoholu. Ta substancja odurzająca wpływa bowiem destrukcyjnie na pracę wielu narządów. Dostarczana regularnie i w nadmiernych ilościach do organizmu powoduje zniszczenia, które mogą okazać się nieodwracalne.

Toksyczne substancje

Jak każda substancja odurzająca, również i alkohol zawiera liczne toksyny i substancje, które są szkodliwe dla organizmu człowieka. Spożywając alkohol w sposób długotrwały i do tego w sporych ilościach, alkoholik naraża swoje ciało na znaczne obciążenia. Zazwyczaj skutkują one nie tylko złym stanem zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Na ratunek przychodzi wtedy odtrucie alkoholowe.

Alkohol wpływa bezpośrednio na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, wypłukuje niezbędne składniki odżywcze i minerały. Działa niekorzystnie na proces wchłaniania witamin i mikro- oraz makroelementów. Ponadto, osoby uzależnione rzadko dbają o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę oraz odpowiedni tryb życia i aktywność fizyczną. Wszystkie te czynniki wpływają na stopniowe wyniszczenie organizmu. To z kolei ma wpływ na wiele zmian zachodzących w umyśle i psychice uzależnionego. W sytuacji, gdy alkoholik pozostaje w długotrwałym ciągu alkoholowym, może dojść do zagrożenia jego zdrowia, a nawet życia. Toksyna, która przez dłuższy czas ciągle zalega w organizmie, wpływa bowiem patologicznie na pracę wszystkich narządów i układów. Zniwelować ten stan rzeczy i zminimalizować objawy zatrucia alkoholowego pomaga właśnie odtrucie alkoholowe. By było bezpieczne dla uzależnionego, powinno się je przeprowadzać według ściśle określonych zasad.

Jak działa odtrucie alkoholowe?

Skuteczne odtrucie alkoholowe powinno być procesem długotrwały, złożonym z kilku następujących po sobie etapów. Pierwszym z nich, a zarazem podstawowym warunkiem rozpoczęcia detoksu, jest przerwanie ciągu alkoholowego. Nagłe odstawienie substancji odurzającej prowadzi zwykle do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dla alkoholika objawów. Związane są one z głodem metabolicznym, który odczuwa mózg, układ nerwowy i pozostałe organy człowieka uzależnionego. Ponieważ alkohol jest metabolizowany, jak każdy składnik pożywienia, tkanki i narządy pacjenta „znają” jego specyfikę i oddziaływanie na organizm. Alkohol kojarzy się z przyjemnością i relaksem, a dostarczany do organizmu powoduje wyrzut hormonów szczęścia. Za ich pośrednictwem alkoholik odczuwa spokój i odprężenie. Niestety jedynie chwilowe.

Substancja odurzająca w pewnym momencie przestaje bowiem działać. Gdy alkoholik nie wprowadzi jej ponownie do organizmu, ma do czynienia z objawami głodu alkoholowego. W kolejnym etapie detoksu symptomy te redukowane lub całkowicie eliminowane są dzięki witaminowym wlewom dożylnym i farmakoterapii. Kroplówki wprowadzane do krwiobiegu pacjentów mają najczęściej w składzie witaminy z grupy B, glukozę, potas magnez i wapń. To główne składniki niezbędne do pracy każdego organizmu. Wypłukane przez toksyny nie mogą „czuwać” nad prawidłowym funkcjonowaniem organów. Jeśli stan pacjenta wymaga podania leków, najczęściej są to środki uspokajające i nasenne.

Na każdym etapie detoksu konieczne jest wsparcie psychiczne, które okazują alkoholikowi psycholodzy, psychiatrzy i psychoterapeuci. Bez niego niemożliwe stanie się pokonanie przykrych dolegliwości i wzbudzenie odpowiednio silnej motywacji do walki z nałogiem. Dlatego też nieodłącznym elementem kompleksowej terapii choroby alkoholowej powinna być psychoterapia.

Odtrucie alkoholowe w Katowicach

Aby odtrucie alkoholowe było skuteczne i bezpieczne, powinno się je przeprowadzać pod okiem specjalistów. Ponieważ z reguły jest to działanie podejmowane w celu ratowania życia i zdrowia, nie należy podejmować się go na własną rękę. Specjaliści mają wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im odpowiedni sposób dotarcia do osób uzależnionych. Ponadto tylko specjalistyczny detoks alkoholowy pobudza organizm do pracy w taki sposób, by szybko przywrócić jego równowagę i harmonię.

Odtrucie alkoholowe w Katowicach dostępne jest w Centrum Medycznym Galmedic. Dla osób uzależnionych od alkoholu jest ono jednym z elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Odtrucie alkoholowe przeprowadzają specjaliści, wykorzystujący najnowocześniejsze metody i sprzęt. Maksymalna skuteczność gwarantuje jak najszybszy powrót do dawnej sprawności i pełni sił.

Domowy detoks alkoholowy w większości przypadków z góry skazany jest na niepowodzenie. O ile sposobów na kaca w zaciszu domowym spróbować można po jednorazowej zakrapianej imprezie, o tyle alkoholik nie powinien nawet o nich myśleć. Zwykle są one po prostu nieskuteczne. Organizm nałogowca jest bowiem szczególnie odporny na leczenie, „upominając” się skutecznie o substancję odurzającą. Przy jednorazowym zatruciu alkoholem kawa czy woda z cytryną mogą okazać się pomocne. Na samodzielne zniwelowanie objawów ciężkiego zatrucia alkoholem nie ma co liczyć żaden nałogowiec.

Skutki uboczne odtrucia alkoholowego

Niepożądane objawy występujące podczas detoksu alkoholowego są rezultatem wystąpienia zespołu abstynencyjnego. W odpowiedzi na brak substancji odurzającej zwykle pojawiają się nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, bezsenność, stany lękowe, bóle głowy, niepokój, zmęczenie i ogólne rozbicie. Gdy alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) nie zostanie w porę rozpoznany i leczony, może skutkować wystąpieniem gwałtownych napadów padaczkowych.

Tuż po odtruciu alkoholowym organizm nałogowca pracuje w sposób harmonijny. Dlatego też niezwykle istotne jest zachowanie i utrzymanie wstrzemięźliwości. Alkoholik powinien kontynuować terapię i wspólnie z terapeutą ustalić plan działania, by jak najskuteczniej pożegnać nałóg.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.