Wiadomości z Chorzowa

Okradli 38-latka. Śledczy ustalili, że to nie jest ich jedyne przewinienie

 • Dodano: 2021-11-04 06:30, aktualizacja: 2021-11-04 06:42

Kryminalni z chorzowskiej dwójki namierzyli i zatrzymali złodziei, którzy okradli 38-latka. W toku postępowania śledczy ustalili, że nie było to ich jedyne przewinienie.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty

Teraz o ich losie zadecyduje sąd, za te przestępstwa grozi im nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

18 października do dyżurnego Komisariatu Policji II w Chorzowie przyszedł 38-letni mieszkaniec miasta, który powiadomił, że został okradziony. Nie był on w stanie podać żadnych szczegółów, tylko wskazał prawdopodobne miejsce oraz opisał skradzione mienie. Jak wynikało z zawiadomienia, złodzieje ukradli nie tylko telefon, ale również portfel z pieniędzmi, dokumentami i kartą bankomatową. Sprawą zajęli się kryminalni z chorzowskiej dwójki. Jak ustalili, złodzieje nie tylko okradli 38-latka, ale posługując się jego kartą, płacili w różnych sklepach, a na podstawie skradzionych dokumentów, których niestety pokrzywdzony nie zastrzegł, wyłudzili kredyty. Dzięki wnikliwej analizie zabezpieczonych monitoringów oraz wytężonej pracy operacyjnej namierzyli oni i zatrzymali złodziei. Okazali się nimi być 33 i 41-letni mieszkańcy miasta. Mężczyźni usłyszeli w sumie 20 zarzutów. Decyzjom prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem. Teraz o ich losie zadecyduje sąd, za te przestępstwa grozi im nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

Pamiętaj w przypadku utraty dokumentów należy niezwłocznie:

 • zastrzec je w systemie Dokumenty Zastrzeżone (jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży, powiadomić policję)
 • wyrobić nowy dokument

Ważne

Aby szybko zastrzec utraconą kartę płatniczą, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828.


Zastrzeżenie dokumentu możliwe jest dzięki ogólnopolskiej bazie danych "Dokumenty Zastrzeżone", w której zastrzec można dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. 

Należą do nich między innymi:

 • dowód osobisty,

 • paszport,

 • prawo jazdy,

 • książeczka wojskowa,

 • książeczka marynarska,

 • dowód rejestracyjny,

 • karta pobytu,

 • karty płatnicze.

Jak działa system?

Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim bankom uczestniczącym w systemie, korzystają z tego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska oraz szereg innych firm i instytucji. Dokumenty sprawdzić mogą miedzy innymi pośrednicy finansowi, notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agenci pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

Dokumenty zastrzec może każdy w dowolnej placówce swojego banku, natomiast jeżeli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących jego klientami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również