Konkurs TOP Inwestycje Komunalne został rozstrzygnięty. Jedną z nagród otrzymała duża inwestycja realizowana w Chorzowie, a wyróżnienia te wręczono 26 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Chorzów został doceniony w konkursie TOP Inwestycje Komunalne
Jedna z inwestycji realizowanych w Chorzowie otrzymała nagrodę w 12. edycji konkursu TOP Inwestycje Komunalne. Wyróżnienie wręczono podczas odbywającego się w Katowicach 15. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Powędrowało do Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie.
Przypomnijmy, że konkurs TOP Inwestycje Komunalne w 2023 roku został zorganizowany po raz dwunasty. Ma on na celu wskazanie wyróżniających się inwestycji komunalnych oraz ich prorozwojowego efektu dla mieszkańców, gospodarki i regionu. W gronie docenionych znajdują się ci, których odważne decyzje inwestycyjne wyznaczają trendy i kreują liderów środowiska.
– Tradycją stało się już, że Europejski Kongres Gospodarczy jest okazją do pokazania i nagrodzenia dobrych przykładów inwestycji realizowanych w samorządach, których część finansowana jest ze środków unijnych. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości kolejne inwestycje komunalne będą mogły być bez przeszkód i w optymalnym rytmie zasilane środkami finansowymi z programów Unii Europejskiej – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Nagrodami uhonorowano najbardziej odważne i prorozwojowe inwestycje komunalne, projekty drogowe, komunikacyjne, proekologiczne, poszerzające bazę sportową i mieszkaniową czy poprawiające komfort życia mieszkańców. Przedsięwzięcia oceniano, biorąc pod uwagę skalę i funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania oraz sprawność montażu finansowego i aktywne gospodarowanie majątkiem.
Jednym z laureatów zostało Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie.
- W wyniku modernizacji zabytkowego obiektu planetarium powstał jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie z atrakcjami takimi, jak: „Lot w kosmos”, „Przeżyj wstrząs” czy „Kosmiczny spacer”. W efekcie przebudowy siedziba planetarium powiększyła się o 3200 mkw – czytamy w informacji prasowej.
Koszt inwestycji wyniósł 151 mln 180 tys. zł.
Wśród zwycięskich inwestycji znajdują się takie jak:
- Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze - wartość inwestycji 112 mln zł
- Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”, a wartość inwestycji to 92 mln 847 tys. zł
- Przebudowa infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich (430 mln zł)
- Most w Milsku (83,25 mln zł)
- ArcelorMittal Park w Sosnowcu - 244 mln zł
- Niskoemisyjny transport zbiorowy w Lublinie - 193 mln 55 tys. zł
- Zespół Oświatowy na os. Drabinianka w Rzeszowie - 40 mln 937 tys. zł
- Instalacje fotowoltaiczne na obiektach publicznych w gminach powiatu dzierżoniowskiego - 13 mln zł brutto.
- Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku - 25 mln 508 tys. zł
To nie wszystko. Przyznano także nagrodę specjalną, a zwycięzcę wyłonili czytelnicy serwisu portalsamorządowy.pl. Wyróżnienie to otrzymała przebudowa głównej promenady alei Nadmorskiej w Kołobrzegu (etap III). To najdłuższa promenada w Polsce.