Wiadomości z Chorzowa

Policjanci apelują: Pomagajmy bezdomnym

 • Dodano: 2021-01-07 08:15, aktualizacja: 2021-01-07 09:53

Temperatury w nocy zaczynają spadać do zera. Przy dużej wilgotności powietrza bardzo łatwo o szybkie wychłodzenie.

Wokół nas są osoby bezdomne, które przed deszczem i zimnem chowają się w pustostanach, klatkach schodowych czy opuszczonych altankach działkowych. W jesienno-zimowym okresie wszyscy musimy być wyczuleni na los tych ludzi. Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują miejsca ich przebywania i udzielają pomocy, często ratującej życie. To jednak nie wystarczy – każdy z nas, obywateli, ma moralny obowiązek reagowania i powiadamiania służb, jeśli wie się o osobie, która takiej pomocy potrzebuje.

Pora jesienno-zimowa to trudny czas dla bezdomnych. Przed zimnem, wiatrem i deszczem niejednokrotnie zmuszeni są oni chować się w miejscach, w których ich obecność nikomu nie przeszkadza. Zwykle to pomieszczenia nieocieplone, dlatego, by się rozgrzać, ludzie ci spożywają alkohol bądź, nie zważając na zagrożenie, rozpalają ognisko. 

Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują opuszczone budynki, altanki, garaże, parki, sprawdzając, czy nic nie zagraża bezpieczeństwu bezdomnych. Informują ich także o dostępnych miejscach noclegowych. 

Przypominamy, że co roku, od listopada, działa specjalna całodobowa infolinia, obejmująca teren województwa śląskiego. Pod numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy osobom bezdomnym. Znajdują się one także na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Pamiętajmy: jeśli jesteśmy bezpośrednimi świadkami, należy zadzwonić pod numer 112, jednak gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji, a wiemy o miejscach grupowania się bezdomnych, podzielmy się tą wiadomością z dzielnicowym bądź skorzystajmy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – każde naniesione zgłoszenie jest sprawdzane. 

Zwracać uwagę należy również na ludzi pod wpływem alkoholu, którzy zasypiają na wolnym powietrzu – na przystankach czy ławkach w parku. W takich warunkach może bardzo szybko dojść do wychłodzenia organizmu.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Obserwator

  Jesli nie plynelyby pieniadze na wiezowiec 6 gwiazdkowy hotel Roma Tower o wartosci 600 mln zloty w warszawie ktory buduje archidiecezja warszawska to wystarczyloby na domy z basenem dla bezdomnych.. Chrystus czeka w milczeniu kiedy przestronne wille parafialne kilkupokojowe ogrzewane stana sie domem bezdomnych. Chyba milczacy Chrystus nie doczeka sie...

 • Brygida

  na Ojca dyrektora państwo dało 900 tyś zł dotacji a dla biednych ludzi ani grosika pomocy, głosowaliscie na zło wiec macie zło, A co do apelu służb mundurowych to popieram ta akcje , nie badzmy obojetni widząc ze ktos marznie, gdy ktos głodny, nie dawajcie im pieniedzy, kupcie cos do jedzenia

 • Rysiek z Cwajki

  Ooo! fajnie. Czyli jak jesteś katolikiem to można cię okraść, pobić, dewastować, [...] gdzie popadnie, leżeć gdzie popadnie a ty się masz troszczyć o to bydło. Skąd wy jesteście?? Katolicy z Ciciirki Dolnej!? Jak już wrócicie do Chorzowa to zrozumiecie tych ludzi. Z doświadczenia wiem gdy śmierć zajrzy w oczy menel idzie po rozum do głowy. Nie pomagaj to im szybciej pomożesz.

 • JP3

  Napisali aby zadzwonić na 112 a nie mieszkania oddawać. Komentarze katolików jak zwykle z dużą dozą empatii.

 • Iw

  Szkoda strzępić języka, komentują jak widzisz sami idioci, normalni, dobrzy ludzie sami wiedzą co należy robić.

 • Teresa

  I po co mam dzwonić na 112?? Żeby prywatna służąca za nasze pieniądze tyczeczek menelowi ogrzała?? Do roboty niech idą. Patologia cholerna. Na co drugim przystanku w Chorzowie nocle[...]ia nachalnych byczków.

 • Taila

  Żadnej pomocy. Jeśli nie chcesz pracować to ładujesz na ulicy. Proste!!!!!!

 • Gienek

  Może mam jeszcze mieszkanie oddać dla patologi??

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również