Wiadomości z Chorzowa

Policjanci apelują: Pomagajmy bezdomnym

 • Dodano: 2021-01-07 08:15, aktualizacja: 2021-01-07 09:53

Temperatury w nocy zaczynają spadać do zera. Przy dużej wilgotności powietrza bardzo łatwo o szybkie wychłodzenie.

Wokół nas są osoby bezdomne, które przed deszczem i zimnem chowają się w pustostanach, klatkach schodowych czy opuszczonych altankach działkowych. W jesienno-zimowym okresie wszyscy musimy być wyczuleni na los tych ludzi. Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują miejsca ich przebywania i udzielają pomocy, często ratującej życie. To jednak nie wystarczy – każdy z nas, obywateli, ma moralny obowiązek reagowania i powiadamiania służb, jeśli wie się o osobie, która takiej pomocy potrzebuje.

Pora jesienno-zimowa to trudny czas dla bezdomnych. Przed zimnem, wiatrem i deszczem niejednokrotnie zmuszeni są oni chować się w miejscach, w których ich obecność nikomu nie przeszkadza. Zwykle to pomieszczenia nieocieplone, dlatego, by się rozgrzać, ludzie ci spożywają alkohol bądź, nie zważając na zagrożenie, rozpalają ognisko. 

Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują opuszczone budynki, altanki, garaże, parki, sprawdzając, czy nic nie zagraża bezpieczeństwu bezdomnych. Informują ich także o dostępnych miejscach noclegowych. 

Przypominamy, że co roku, od listopada, działa specjalna całodobowa infolinia, obejmująca teren województwa śląskiego. Pod numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy osobom bezdomnym. Znajdują się one także na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Pamiętajmy: jeśli jesteśmy bezpośrednimi świadkami, należy zadzwonić pod numer 112, jednak gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji, a wiemy o miejscach grupowania się bezdomnych, podzielmy się tą wiadomością z dzielnicowym bądź skorzystajmy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – każde naniesione zgłoszenie jest sprawdzane. 

Zwracać uwagę należy również na ludzi pod wpływem alkoholu, którzy zasypiają na wolnym powietrzu – na przystankach czy ławkach w parku. W takich warunkach może bardzo szybko dojść do wychłodzenia organizmu.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Obserwator

  Jesli nie plynelyby pieniadze na wiezowiec 6 gwiazdkowy hotel Roma Tower o wartosci 600 mln zloty w warszawie ktory buduje archidiecezja warszawska to wystarczyloby na domy z basenem dla bezdomnych.. Chrystus czeka w milczeniu kiedy przestronne wille parafialne kilkupokojowe ogrzewane stana sie domem bezdomnych. Chyba milczacy Chrystus nie doczeka sie...

 • Brygida

  na Ojca dyrektora państwo dało 900 tyś zł dotacji a dla biednych ludzi ani grosika pomocy, głosowaliscie na zło wiec macie zło, A co do apelu służb mundurowych to popieram ta akcje , nie badzmy obojetni widząc ze ktos marznie, gdy ktos głodny, nie dawajcie im pieniedzy, kupcie cos do jedzenia

 • Rysiek z Cwajki

  Ooo! fajnie. Czyli jak jesteś katolikiem to można cię okraść, pobić, dewastować, [...] gdzie popadnie, leżeć gdzie popadnie a ty się masz troszczyć o to bydło. Skąd wy jesteście?? Katolicy z Ciciirki Dolnej!? Jak już wrócicie do Chorzowa to zrozumiecie tych ludzi. Z doświadczenia wiem gdy śmierć zajrzy w oczy menel idzie po rozum do głowy. Nie pomagaj to im szybciej pomożesz.

 • JP3

  Napisali aby zadzwonić na 112 a nie mieszkania oddawać. Komentarze katolików jak zwykle z dużą dozą empatii.

 • Iw

  Szkoda strzępić języka, komentują jak widzisz sami idioci, normalni, dobrzy ludzie sami wiedzą co należy robić.

 • Teresa

  I po co mam dzwonić na 112?? Żeby prywatna służąca za nasze pieniądze tyczeczek menelowi ogrzała?? Do roboty niech idą. Patologia cholerna. Na co drugim przystanku w Chorzowie nocle[...]ia nachalnych byczków.

 • Taila

  Żadnej pomocy. Jeśli nie chcesz pracować to ładujesz na ulicy. Proste!!!!!!

 • Gienek

  Może mam jeszcze mieszkanie oddać dla patologi??

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.