Wiadomości z Chorzowa

Przed nami Ognisty Fajer!

  • Dodano: 2022-08-19 08:15, aktualizacja: 2022-08-19 08:32

W sobotę 20 sierpnia na terenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w godz. 12.00 - 22.00 odbędzie się OGNISTY FAJER. To ponad 40 w większości bezpłatnych wydarzeń. Podczas imprezy poznamy tajniki ogniowych profesji – pracę hutników, strażaków, kowali, koksowników, kominiarzy, ceramików.

- Ogień jest żywiołem łączącym wszystkie te profesje. Żeby zrozumieć jego naturę musimy poznać różne perspektywy - tych, którzy go podtrzymują, jak i tych, którzy z nim walczą. Niezależnie od tych różnic nad wszystkimi ognistymi zawodami czuwa Św. Florian. Ponieważ jest także patronem Chorzowa trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na ogniowe święto – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Ognisty Fajer w Muzeum Hutnictwa

Jednym z hitów programu będzie wycieczka do walcowni na terenie Oddziału Huta Królewska ArcelorMittal Poland. Udział w wydarzeniu możliwy jest po wcześniejszej rezerwacji. Wstęp dla osób od 15. roku życia.

W polowej hucie podziwiać będzie można pokazy odlewania aluminium i brązu. Zaplanowano także prezentację rzeźbienia w metalu, pokaz pracy kowala oraz warsztatu kominiarza. Dla najmłodszych uczestników zaplanowano warsztaty ceramiczne, tworzenia hutniczych lampionów, latawców i innych fruwających machin. Animacje prowadzić będzie m.in. maskotka Superkoksa z bytomskiej koksowni.

OGNISTY FAJER nie może odbyć się bez FOJERMANÓW W AKCJI. Pokazy pracy Straży Pożarnej przygotuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Partnerami imprezy jest również Stowarzyszenie Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego i Wirtualne Muzeum Koksownictwa w Bytomiu.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy przewidzieli wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i opowieścią w tle pt. „O wszystkich językach ognia”. Zanim to jednak nastąpi Muzeum Hutnictwa odwiedzi w tym dniu płonąca żyrafa – plenerowa instalacja artystyczna z użyciem ognia.

Na wybrane atrakcje konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 32 704 96 31 w godzinach pracy Muzeum. Bilet wstępu na zwiedzanie wystawy stałej i czasowej Muzeum Hutnictwa w tym dniu w cenie 5 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również