Podatki, zwłaszcza te związane z innymi krajami, to sprawa, która spędza sen z powiek wielu osób. Jednak czy rzeczywiście jest się czego bać? W takiej sytuacji możesz zwrócić się o pomoc do podmiotów, które pomogą ze wszystkimi formalnościami. Podatek z Niemiec można rozliczyć nawet cztery lata wstecz, jednak nie warto z tym zwlekać. W końcu im szybciej będą złożone dokumenty, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się zwrotem podatku. Czytaj dalej!
- Kogo obowiązuje rozliczenie podatku z Niemiec?
- Czy musisz rozliczać się w Polsce?
- Terminy rozliczeń
W przypadku wynagrodzeń rozliczanych w Niemczech trzeba ustalić stawkę podatku i klasę podatkową, w której się znajduje.
Kogo obowiązuje rozliczenie podatku z Niemiec?
Rozliczenie podatku z Niemiec jest przez wiele osób traktowane jak wyzwanie, jednak nie ma się czego bać. Zeznanie podatkowe powinno się przekazać do urzędu najpóźniej do 31 maja roku, który następuje po roku rozliczenia podatku. Co do zasady, podatnicy nie mają obowiązku złożenia podatkowej deklaracji, chyba że spełnia przynajmniej jedno z wymienionych poniżej kryteriów:
- podatnik, który ma nadany Steuernummer;
- podatnik, który ma przyznany tzw. Steuerfreibetrag przez Urząd Skarbowy;
- podatnik, który ma przyznaną trzecią klasę podatkową albo szóstą klasę podatkową (Steuerklasse 3 albo 6);
- podatnicy, którzy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec (Gewerbe);
- renciści i emeryci;
- osoby, które pobierają socjalne świadczenia w Niemczech;
- podatnik, którego niemiecki urząd skarbowy wezwał do rozliczenia.
Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku, powinieneś przedstawić dokumenty, które potwierdzają Twój dochód uzyskany na terenie Niemiec. Karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung) to roczne podsumowanie potwierdzające wysokość zarobków, które osiągnąłeś u swojego pracodawcy. Jeżeli miałeś więcej niż jednego pracodawcę, powinieneś dostarczyć wszystkie zaświadczenia podatkowe, które otrzymałeś. W sytuacji, kiedy nie otrzymałeś tego rodzaju karty, można dostarczyć Abrechnung – miesięczny odcinek wypłaty.
W trakcie wypełniania polskiej deklaracji podatkowej nie możesz zapomnieć o dochodach, które uzyskałeś za granicą. Te należy także wykazać. Karty Lohnsteuerbescheinigung, właściwe Abrechnungi oraz wypełniony druk EU/EWR to dokumenty niezbędne do dokonania poprawnego rozliczenia podatku dochodowego.
Czy musisz rozliczać się w Polsce?
Wszystkie osoby mające status polskiego rezydenta podatkowego mają obowiązek złożenia deklaracji podatku przed polskim fiskusem! Mianem rezydenta podatkowego określa się osoby przebywające na terytorium Polski dłużej niż 183 dni i posiadające tu centrum interesów osobistych albo gospodarczych. Obowiązek wykazania dochodów nie jest uzależniony od źródła ich uzyskania. Jeżeli ktoś otrzymał wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy z Niemiec, a nadal ma status rezydenta w Polsce, ma obowiązek złożyć deklarację podatku w Polsce. Takie osoby powinny rozliczyć się do polskiej skarbówki przez zeznanie dotyczące podatku PIT 36 wraz z załącznikiem ZG. W załączniku ZG wykazuje się dochód z Niemiec na podstawie otrzymanego od pracodawcy niemieckiego potwierdzenia opłaconych składek.
Terminy rozliczeń
Zastanawiasz się, od kiedy trwa rok podatkowy? Rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia danego kalendarzowego roku. W tym okresie, podczas pracy na terenie Niemiec, powinieneś zebrać każde potwierdzenie kosztów i przysługujące Ci ulgi od podatku. W roku 2023 ostatni rok, który możesz rozliczyć, to rok 2019. Deklaracja podatkowa za ten rok powinna wpłynąć do 31.12.2023, ponieważ po upływie tego czasu nie będzie możliwości przesyłania do urzędu deklaracji podatku. W 2023 roku można też złożyć deklarację za:
- za 2021 rok – ostateczny termin wpłynięcia deklaracji za ten rok upływa 31 grudnia 2025 roku;
- za 2020 rok – ostateczny termin wpłynięcia deklaracji za ten rok upływa 31 grudnia 2024 roku.
Warto wspomnieć, że termin do rozliczania podatku z Niemiec za 2022 rok został jednak wydłużony. Urząd umożliwia składanie terminowego rozliczenia 2022 roku do 2 października bieżącego roku do niemieckiego urzędu skarbowego.