Wiadomości z Chorzowa

"Śląsko Wilijo", czyli świętowanie w tradycyjnym stylu

  • Dodano: 2023-12-18 13:45

17 grudnia w Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyła się tradycyjna, Śląsko Wilijo. Oprócz tego w kościele z Bobrka można było zobaczyć Koncert Świateł. Na terenie skansenu odbył się także jarmark świąteczny.

Śląsko Wilijo w chorzowskim skansenie

Śląsko Wilijo w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie co roku gromadzi tłumy gości. To alternatywa dla kiermaszy świątecznych, nawiązująca dawnych obrzędów i bożonarodzeniowych tradycji. 

Świętowanie zaczęło się już od wejścia na teren muzeum, gdzie na odwiedzających w tym czasie skansen, czekała grupa kolędnicza. Później kolędnicy we wspólnym pochodzie przeszli przez zabytkowe zagrody i dotarli pod scenę, gdzie zostały przedstawione jasełka. Po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć również występ „Dygającej Kapeli”, która z inicjatywy muzeum odbywa próby od października, stanowiąc ewenement w skali kraju. Grupa ponad 20 amatorów zawiązała się, by tworzyć muzealną kapelę popularyzującą muzykę ludową i tradycje regionu.

Koncert Światła – radosna opowieść o nadziei oczekiwania

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Śląskiej Wiliji był Koncert Światła – radosna opowieść o nadziei oczekiwania, który odbył się w wyjątkowym kościele ewangelickim z Bytomia Bobrka. Zespół artystów tworzących to niesamowite wydarzenie to znani z innych projektów muzycy: Dominika Kierpiec, Basia Pospieszalska, Natalia Tomecka, Rafał Kierpiec, Szymon Kamykowski i Szymon Madej. Projekt "Koncert Światła" to kolaż muzyki i przemyślanej gry świateł, co tworzyło wyjątkową aurę, dając widowni niezwykłe przeżycia.

Śląsko Wilijo to przede wszystkim spotkanie z tradycją, warsztaty rękodzieła, wspólne śpiewania, przedstawienie obrzędów i jarmark świąteczny. Na scenie plenerowej skansenu wystąpili "Prowokalni" - grupa pasjonatów muzyki składająca się z zawodowych i uczących się wokalistów, zaś Marek Szołtysek opowiadał o Dzieciątku, betlyjce oraz znaczeniu choinki w naszej kulturze. Nie zabraknie również warsztatów, na których można było wykonać ozdoby świąteczne.

Wydarzeniu towarzyszył Jarmark Bożonarodzeniowy z rękodziełem i gastronomią

Goście mogli kupić oryginalne prezenty pod choinkę czy wyjątkowe ozdoby świąteczne oraz zaopatrzyć się w przetwory i potrawy wigilijne na stoiskach z wędlinami, miodami, serami, ciastami i słodkimi wypiekami. Na miejscu można było posilić się potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich i miejskich oraz lokalnych gastronomów, a także rozgrzać się grzanym winem czy gorącą kawą lub herbatą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również