Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Teatr na trawie

  • Dodano: 2007-08-24 08:38, aktualizacja: 2007-08-24 08:46

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Teatromanów, władz miasta oraz pracowników domów kultury, dzieci z Chorzowa mogą przez całe wakacje za darmo oglądać przedstawienia. Odbywają się nie w salach teatralnych, ale... na placach zabaw.

W czasie słonecznego, wakacyjnego przedpołudnia na placu obok kompleksu sportowego „Hajduki” bawi się sporo dzieci. Grają w „dwa ognie”, rysują, skaczą na skakankach i kręcą hula hopem. Wszystko wśród radosnych okrzyków i przy płynącej z głośników muzyki. Koordynatorami zabaw są pracownicy MDK Batory, którzy w każdy wakacyjny wtorek i czwartek organizują dla dzieci akcję „Lato aktywne”.

Kilka minut po godzinie 11 przerwa w zabawie. Prowadząca prosi dzieci, żeby usiadły na trawie. Niektóre trochę się ociągają. – Siadajcie, nie pękajcie – zachęca Grzegorz Stanisławiak. Najmłodsi jeszcze nie wiedzą, że pan Grzegorz to członek Stowarzyszenia Teatromanów, aktor chorzowskiego Teatru Własnego, który za chwilę wystawi dla nich przedstawienie.

Spektakl „Wierszobranie” rozpoczyna się niepostrzeżenie. Stanisławiak inicjuje luźną rozmowę z dziećmi. Towarzyszy jej mnóstwo śmiechu i ciekawych pytań. Aktor żartuje, opowiada o tym, kim jest sufler, jaki numer telefonu ma straż pożarna i że zawsze lubił czytać poezję. Dzieci słuchają go z zainteresowaniem. Część dzieciaków bierze udział w inscenizacji wierszy Brzechwy i Tuwima, przygotowanych przez Stanisławiaka. Niektórzy wystawiają znaną „Rzepkę”, a inni wcielają się w role muchy i dzielnych strażaków. Wydają przy tym okrzyki i charakterystyczne dźwięki. Reszta dzieci pełni rolę publiczności. Młodzi aktorzy i widzowie bawią się doskonale. Potwierdza to mama dwóch dziewczynek, która przyszła z nimi zobaczyć „Wierszobranie”. – To bardzo fajny pomysł. Spektakle są pouczające dla dzieci – mówi kobieta, która zabiera córeczki na wszystkie przedstawienia organizowane przez MDK Batory. Podobne odbywają się nie tylko w Hajdukach.

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Kliknij aby powiększyć !

Spotkania Teatralne GAMA 2007 odbywają się w różnych dzielnicach miasta już od kilkunastu lat. – Co roku pokazujemy dzieciakom różne spektakle – mówi Grzegorz Stanisławiak. – Zwykle gramy je pod gołym niebem. Chcemy, by najmłodsi dobrze się bawili się na swoich podwórkach, a jednocześnie nabrali odwagi i poznali podstawowe pojęcia teatralne – opowiada aktor.
Chorzowska GAMA ma zainteresować dzieci literaturą i kulturą oraz pokazać, że teksty, które często omawiają w szkole, nie muszą być nudne. Pomaga w rozwijaniu wyobraźni i udowadnia, że nawet tak popularne wiersze jak „Rzepka” Juliana Tuwima można zaprezentować ciekawiej, niż tylko recytując je na szkolnych akademiach.

Wydawałoby się, że do stworzenia przedstawienia potrzebny jest nie tylko scenariusz, reżyser i aktorzy, ale także sala, krzesła, odpowiednie oświetlenie, charakteryzacja i oczywiście kurtyna. Na szczęście organizatorzy chorzowskich przedstawień udowodnili dzieciom, że jest inaczej. Do wystawienia „Wierszobrania” wystarczył jeden aktor, osiedlowe podwórko i kosz z rekwizytami. Wszystko po to, aby nie tworzyć barier między aktorem a młodą widownią. – Najważniejsze, żeby najmłodsi czuli się naturalnie. – twierdzi Stanisławiak. – Głęboko wierzę, że dzięki takim przedstawieniom, w przyszłości będą chętniej odwiedzać stacjonarne teatry.

Ostatni spektakl Spotkań Teatralnych GAMA 2007 odbędzie się 30 sierpnia w Starochorzowskim Domu Kultury. Przedstawienie „Lisek chytrusem” wystawi najstarszy prywatny teatr – Teatr Pracownia KWADRYGA z Bielska Białej. Zdaniem Grzegorza Stanisławiaka warto je zobaczyć ze względu na prostotę przekazu i ciekawą, starannie przygotowaną scenografię.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.