Wiadomości z Chorzowa

Uchwała w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy przyjęta przez chorzowskich radnych

 • Dodano: 2022-05-04 15:45

Pomoc udzielana obywatelom Ukrainy w związku z wojną w ich kraju zyskała formalne umocowanie. Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę w tej sprawie.

Od niemal pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę chorzowianie i władze miasta udzielają pomocy obywatelom naszego wschodniego sąsiada. Wraz z falą uchodźców pojawiło się w Chorzowie wielu Ukraińców, którzy znaleźli schronienie, często również pracę i warunki do normalnego życia.

Przez wiele tygodni organizowane były również zbiórki darów dla Ukrainy, zarówno takie, które wędrowały na granicę polsko-ukraińską, jak i dla osób, które uciekły z kraju i znalazły miejsce w Chorzowie. Po ponad dwóch miesiącach wojny na Ukrainie pomoc dla uchodźców udzielana w Chorzowie zyskała moc prawną.

Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Chorzów przyjęta została uchwała „w sprawie udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Chorzów nie jest odosobniony w formalizacji pomocy dla uchodźców, gdyż wymaga tego państwo ze względu na przyjętą w marcu ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednostki samorządu terytorialnego mają prawo do udzielania pomocy uchodźcom również przez wydatkowanie środków finansowych, jednak musi to mieć umocowanie prawne.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy zyskała moc prawną

W treści przyjętej uchwały znajdują się zapisy, z których wynika, że „w ramach środków zaplanowanych na ten cel w budżecie miasta oraz z wykorzystaniem dostępnych w jednostkach organizacyjnych miasta możliwości technicznych i kadrowych” obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w Chorzowie ze względu na trwający w ich kraju konflikt zbrojny mają prawo do uzyskania pomocy w zakresie:

 • zakwaterowania,
 • całodziennego wyżywienia,
 • dostarczenia środków czystości oraz środków higieny osobistej,
 • uzyskania niezbędnej odzieży, bielizny osobistej, obuwia, drobnego sprzętu AGD,
 • otrzymania niezbędnych leków, środków medycznych i drobnego sprzętu medycznego,
 • bezpłatnego dostępu do transportu zbiorowego, którego organizację miasto powierzyło Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii - w okresie gwarantowanym przez tego organizatora,
 • udzielenia doradztwa oraz wsparcia organizacyjnego, rzeczowego i finansowego w dostępie do szeroko pojętych usług publicznych, w tym społecznych, oświatowych, kulturalnych oraz sportowych,
 • uzyskania niezbędnej pomocy psychologicznej,
 • uzyskania pomocy organizacyjnej w dostępie do rynku pracy,
 • pomocy prawnej oraz udzieleniu wsparcia organizacyjnego w dostępie do pomocy świadczonej na rzecz uchodźców przez organy państwa, jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe,
 • zapewnienia możliwości udziału w kursach językowych i w innych formach nauki języka polskiego

Pomoc w zakresie wyżywienia ma charakter uzupełniający i będzie ona udzielana w wypadkach, w których nie jest możliwe sfinansowanie zakupu żywności jako zadania zleconego z zakresu administracji rządowej lub środki finansowe przekazywane na ten cel są niewystarczające. Ma być ona udzielana do końca 2022 roku, lecz nie później niż do dnia wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się wszyscy obecni podczas sesji radni.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Ii

  Współczuję Narodowi Ukraińskiemu, ciekawi mnie tylko czy gdyby 5mln Polaków uciekło do Niemiec też tak ciepło bylibyśmy przyjęci. Pewnie trafilibyśmy do zamkniętych ośrodków, szybka nauka języka i do roboty żeby opłacić mieszkanie i się wyżywić. Lepiej żeby do tego nigdy nie doszło.

 • No

  Aż łza kręci się w oku, że to wszystko tylko dla obcokrajowców i tylko z jednego państwa....

 • 8*

  Łza się kręci jak się czyta wpisy buraka.

 • Agent śpioch

  Aż łza się kręci w oku jak Ukraińcy podniosą rękę jak w 39.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również