Metody wyliczania ceny polisy OC dla wielu kierowców są niczym czarna magia. Mnogość zależności oraz wykluczeń jest tak duża, że bardzo ciężko połapać się w tym, od czego tak naprawdę zależy wysokość składki. Z tego tekstu dowiesz się, za co przysługują zniżki OC i co wpływa na ich wysokość.
Bezszkodowa jazda
To jest jeden z najważniejszych elementów wpływających na zniżkę (lub w skrajnych wypadkach zwyżkę) OC. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z następujących reguł:
- 1 rok bezszkodowej jazdy = 10% zniżki,
- każda szkoda powoduje obniżenie zniżki o 10%.
Pamiętaj jednak, że ten system nie jest wiążący, ponieważ nie ma żadnej regulacji prawnej, która mówi, w jaki sposób powinny być wyliczane zniżki OC. Nie zmienia to jednak faktu, że bezszkodowa jazda to coś, co najbardziej interesuje towarzystwa ubezpieczeniowe.
Zniżki są przypisane do konkretnej osoby
Zazwyczaj chodzi o właściciela lub współwłaściciela samochodu. Pamiętaj więc, że przy sprzedaży samochodu zniżki, które udało Ci się zdobyć przez wiele lat nienagannej jazdy, nie przepadają. Wbrew pozorom tego typu opinia bardzo często pojawia się w rozmowach z kierowcami. Warto więc obalić ten mit.
Czy można gdzieś sprawdzić zniżki OC?
Każda umowa, którą podpisałeś z ubezpieczycielem, musi ze względów prawnych być rejestrowana w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym). To w tym miejscu są zgromadzone dane o każdym ubezpieczonym kierowcy. W UFG możesz dowiedzieć się o przewidywanych zniżkach. Jedyne co należy zrobić to pobrać i wypełnić wniosek dostępny na stronie UFG. Zaświadczenie ze wszystkimi informacjami powinno pojawić się u Ciebie w ciągu 15 dni.
Przerwa w ubezpieczeniu = utrata zniżek
W sytuacji, gdy sprzedałeś samochód, a następny planujesz kupić dopiero za kilka lat, musisz liczyć się z utratą zdobytych zniżek. Jeden ubezpieczyciel “utnie” Ci 10%, a inny 20%. Wszystko zależy od konkretnej firmy i jej polityki względem przerwy w ubezpieczeniu. Więcej informacji na temat zniżek znajdziesz tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/znizki-oc/
Czy małżeństwo ma wpływ na zniżki?
Tak. Zniżki mogą przejść na współmałżonka pod warunkiem, że została wcześniej ustalona wspólnota majątkowa lub ewentualnie pojazd jest zarejestrowany na obu partnerów. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy jeden z partnerów będzie miał zwyżkę za szkodę, cena składki Twojego ubezpieczenia również wzrośnie.
A co z wiekiem?
Zazwyczaj na początku swojej przygody z prowadzeniem samochodu nie ma co liczyć na zniżki. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego osoby z większym stażem. Dzięki temu możliwe jest partycypowanie w zniżkach. Jeśli jednak jako młody kierowca spowodujesz wypadek, zniżki stracisz zarówno Ty, jak i osoba, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczeń, wejdź na stronę ubezpieczenie24.org
Podsumowanie
Jak widzisz, na wysokość zniżek ma wpływ kilka czynników. Można jednak skutecznie obniżyć cenę polisy np. poprzez związek małżeński lub dopisanie do dowodu rejestracyjnego osoby, która ma za sobą wiele lat bezszkodowej jazdy.