Wiadomości z Chorzowa

Wizytówka Google Moja Firma jest darmowa - nie daj się oszukać!

  • Dodano: 2021-06-19 09:00

Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni. Chęć zarobienia dużych pieniędzy na ludzkiej niewiedzy zmusza potencjalnych przestępców do poszukiwania nowych sposobów na oszustwo. Tym razem grupa przestępców podszywa się pod pracowników Google – dzwonią do przedsiębiorców z informacją, że muszą zapłacić za wizytówkę stworzoną w wyszukiwarce.

Czym jest wizytówka Google Moja Firma?

Oszuści żerują na ludzkiej niewiedzy – warto zatem dowiedzieć się, czym jest usługa Google Moja Firma. To narzędzie umożliwiające dodanie informacji o prowadzonym biznesie do wyszukiwarki. Google tworzy wówczas wizytówkę, która wyświetla się po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce. Zawiera ona m.in. adres, godziny otwarcia, zdjęcia, numer telefonu, trasę oraz oceny użytkowników. Usługa Google Moja Firma umożliwia zwiększenie widoczności biznesu w wyszukiwarce. Wielu internautów szuka podstawowych informacji o firmie właśnie za pośrednictwem Google, więc wirtualna wizytówka to must-have każdego liczącego na sukces przedsiębiorcy. Jak się okazuje, nawet to narzędzie zainspirowało oszustów do wyłudzania pieniędzy od często niczego nieświadomych przedsiębiorców.

Silnet media  screen

Wizytówka Google Moja Firma - ile kosztuje jej utrzymanie?

Stworzenie wizytówki jest całkowicie bezpłatne. Można oczywiście wykupić dodatkowe płatne materiały, jednak nie jest to konieczne, aby informacje o firmie wyświetlały się po wpisaniu odpowiedniej frazy. Za jakie usługi Google Moja Firma musimy zapłacić?

  • dodanie listy usług
  • dodawanie aktualności
  • uzupełnienie wizytówki o materiały filmowe, zdjęcia, logotyp
  • dodanie ofert promocyjnych
  • odpowiedzi na otrzymane opinie
  • pozycjonowanie wizytówki

Za dodanie innych informacji, takich jak numer telefonu i adres, korzystanie ze statystyk czy dostęp do wystawionych przez użytkowników opinii, nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Bezpłatne jest również posiadanie pinezki, która wskazuje lokalizację firmy w pokrewnym Google Maps. Niestety, oszuści żerują na niewiedzy wielu przedsiębiorców - dzwonią do nich i próbują wyłudzić opłaty zarówno za samą wizytówkę, jak i za wcześniej wspomnianą pinezkę na Mapach Google.

"Na wizytówkę" - nowy sposób na oszustwo

Od kilku dni w sieci pojawia się coraz więcej wpisów na temat oszustów podszywających się pod pracowników Google. Przestępcy podający się za przedstawicieli giganta dzwonią do przedsiębiorców i powiadamiają ich o opłacie za wizytówkę umieszczoną w wyszukiwarce. Twierdzą, że ta wkrótce wygaśnie i informacje o firmie znikną z Google – w związku z tym konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 400 złotych, aby tak się nie stało. Dają na to przedsiębiorcy kilka dni. Zdarza się również, że oszuści przekonują nieświadomego właściciela działalności, iż opiekowali się jego wizytówką, dlatego zależy im, aby ta nie zniknęła. Twierdzą także, że wraz z wizytówką zniknie czerwona pinezka, wskazująca siedzibę firmy w Google Maps.

Nie daj się nabrać!

Dodawanie wizytówki do wyszukiwarki w ramach usługi Google Moja Firma było i nadal jest całkowicie bezpłatne. Nie ma zatem mowy o jakichkolwiek opłatach i rzekomym wygaśnięciu wizytówki. Informacje o firmie nie znikną, dopóki sami ich nie usuniemy. Jeżeli wizytówka Google Twoja Firma została założona na Twój adres e-mail, nie ma żadnej możliwości, aby ktoś obcy usunął jej zawartość. Każda zmiana w wizytówce wiąże się z wysłaniem właściwego komunikatu na powiązany e-mail. 

Przedsiębiorco, jeżeli otrzymasz telefon od pracownika Google z informacją, że musisz zapłacić za wizytówkę, którą umieściłeś w wyszukiwarce Google, możesz być pewien, że ktoś próbuje Cię oszukać. Pamiętaj, aby niezwłocznie zgłosić próbę oszustwa do supportu Google!    

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również